• Działania Szkoły

NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE

PODSTAWOWEJ W

CHUDOWIE

Rok szkolny 2018/2019 „Rokiem Niepodległej”

PAŹDZIERNIK 2018r.

MIĘDYSZKOLNY KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

Pieśni patriotyczne odgrywają ogromną rolę w kulturze narodu polskiego. Stanowią piękną lekcję historii, nawiązują do różnych okresów z dziejów Polski. Często potrafią wzruszyć do łez. 26.10.2018 r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej. Poprzez prezentacje poszczególnych pieśni, chcieliśmy w pewnym stopniu ocalić je od zapomnienia i sprawić, by stały się łącznikiem pomiędzy tradycją a teraźniejszością. Uczestnikami konkursu byli reprezentanci szkół naszej gminy.

Wystąpili:

Paulina Kozik z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gierałtowicach - „Piechota”

Łukasz Leszczyński z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Karola Miarki w Przyszowicach - ''Major Ponury''

Anna Laskowska ze Szkoły Podstawowej w Chudowie - "Matczyne ręce"

Chór szkolny z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Paniówkach - „Rota”

Poza konkursem, pieśni ze szkolnych eliminacji, wykonali też gospodarze. Jury zdecydowało, że ze względu na bardzo wyrównany poziom, nie będzie przyznawać miejsc, a wszyscy otrzymają wyróżnienia.

Uczestnikom i opiekunom dziękujemy i raz jeszcze gratulujemy!

SZKOLNY KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

Chcąc uczcić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 18.10.2018r. zorganizowaliśmy Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej. Zgłosili się uczniowie klasy IV, V a i b oraz VIII, którzy samodzielnie przygotowali wybraną przez siebie piosenkę patriotyczną. Głównym celem konkursu była popularyzacja utworów o treściach patriotycznych, a także „ocalenie od zapomnienia” pięknej polskiej tradycji pieśni, które noszą w sobie wspomnienie ważnych momentów historii naszej Ojczyzny. Wyróżnienie otrzymała Anna Laskowska, która wykonała utwór „Matczyne serce”. To właśnie ona będzie reprezentować szkołę w konkursie międzyszkolnym. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy.

WRZESIEŃ 2018r.
          Udział szkoły w Narodowym Czytaniu "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego
          Wyjazd uczniów klas VI i VII do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
          Zwiedzanie miejsc związanych z okolicznościami narodzin państwowości polskiej na Śląsku.

Ogłoszenie Międzyszkolnego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Termin konkursu padziernik
          2018r.

Wyjazd klasy VIII na film"Dywizjon 303. Historia prawdziwa", by przypomnieć ważne wydarzenia z
          historii, nie tylko Polski, w których Polacy mieli swój udział.

Rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”

PAŹDZIERNIK 2017r.
          10.10.2017 r. w naszej szkole odbył się konkurs, który jest częścią V Małopolskiego Dyktanda
          Niepodległościowego „Po polsku o historii". Jego organizatorami są m. in.Stowarzyszenie Polonistów
          i Fundacja „Zawsze Warto" oraz Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców Oddział w Lublińcu.
          Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty

LISTOPAD 2017r.
          Jak co roku uczniowie przygotowali apel, podczas którego przypomnieli kolegom najważniejsze
          wydarzenia hitorii Polski od momentu utraty niepodległości, aż do jej odzyskania.

MARZEC 2018r.
          Konkurs szkolny na pracę plastyczną związaną z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

KWIECIEŃ 2018r.
          Uczniowie klas IV a i b oraz VII brali udział w lekcjcach historii organizowanych przez Muzeum w
          Gliwicach. Zajęcia odbywały się w ramach projektu Poniedziałki z Niepodległą realizowanyego w
          ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

MAJ 2018r.
          Uczniowie każdej z klas stworzyli "Kącik Młodego Polaka", w którym zaprezentowali najciekawsze
          miejsca w Polsce oraz wskazali, za co kochają swoją ojczyznę.

CZERWIEC 2018r.
          Przygotowanie filmu o tematyce patriotycznej. Władze Gminy zaproponowały, by każda ze szkół
          przygotowała film, związany z tematyką patriotyzmu i setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Nasza
          szkoła również przygotowała swój filmik, który zamierzeniach pomysłodawców zostanie odtworzony
          podczas uroczystości rocznicowych w listopadzie 2018r.