•  

         

         

         

         

         

        Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:

        • systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
        • wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

         

        Rok szkolny 2023/2024

        Nasza szkoła od wielu lat promuje zdrowy styl życia realizując program Szkoły Promującej Zdrowie. W tym roku koncentrujemy nasze działania na module "Aktywność fizyczna'. 

         

         

         

         

        Rok szkolny 2022/2023

        Nasza szkoła od wielu lat realizuje program Szkoły Promującej Zdrowie. W tym roku szkolnym pochylamy się nad modułem 'Zdrowe nawyki żywieniowe'. Uczniowie mają coraz większą świadomość i częściej wybierają zdrowe przekąski zamiast czekoladowych batoników. Niestety zdarzają się sytuacje, że teoretycznie zdrowa przekąska nie jest odpowiednia dla uczniów bo zawiera zbyt dużo cukru albo środków konserwujących. Dlatego też w tym roku głównym celem jest przypomnienie uczniom jak należy czytać etykiety produktów i jakie wybierać żeby nie szkodziły zdrowiu.

         

        Harmonogram działań w roku szkolnym 2022/2023: harmonogram2_sp_Chudow.pdf

        Prezentacja z autoewaluacji: wyniki_autoewaluacja_22.pptx

        Sprawozdanie z realizacji programu za rok szkolny 2022/2023: raport_2_sp_Chudow.pdf

         

        Koordynatorzy programu:

        • mgr Dorota Nocoń – nauczyciel przyrody (koordynator programu),

        • mgr Anna Kozubek – nauczyciel j. niemieckiego (członek zespołu programu),

        • mgr inż. Lilianna Łacheta – nauczyciel matematyki (członek zespołu programu),

        • mgr Anna Welke - Beker - pedagog szkolny (członek zespołu programu),

        • mgr Marcin Szymura - nauczyciel w-f (członek zespołu).

         

        AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA 2023 

        Hasłem tegorocznej akcji to "wszystkie śmieci są nasze". Nasi uczniowie wzięli sobie do serca i z wielkim zaangażowaniem wysprzątali ulice Chudowa.

         

        WYCIECZKI W GÓRY  

        Tradycją naszej szkoły stały się jednodniowe wycieczki w góry. W tym roku klasy 1 - 4 wchodziły czerwonym szlakiem na Równicę, natomiast klasy starsze wyjechały do miejscowości Kozy, gdzie zdobyły Hrobaczą Łąkę (Chrobaczą Łąkę). Uczniowie zmęczeni ale zadowoleni, chętnie pokonywali kilometry. Dzięki wyjazdom uczą się jak spędzać czas wolny na świeżym powietrzu oraz przypominają zasady bezpiecznego poruszania się po górach.

         

        DZIEŃ JABŁKA 

        W związku z obchodzonym niedawno Dniem Jabłka  prosiliśmy o nadsyłanie przepisów na danie z jabłkami. Otrzymaliśmy kilka fantastycznych przepisów ze zdjęciami. Od patrzenia na nie aż ślinka cieknie. Zapraszamy do naszej galerii, aby zobaczyć wypieki. Przepisy dostępne będą niedługo w przygotowywanej książce kucharskiej.

         

        WARSZTATY CZYSTE POWIETRZE  

        28 listopada 2022 najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach ekologicznych. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje wiadomości dotyczące poprawnego segregowania śmieci i poszerzyli swoją wiedzę na temat dbania o jakość powietrza.

         

        UDZIAŁ W KONFERENCJACH SZKOLENIOWYCH - METIS

        Członkowie zespołu ds promocji zdrowia wzięli udział w cyklu konferencji szkoleniowych o następującej tematyce: Dziecko z zaburzeniami neurologicznymi w szkole, Dziecko z astmą i alergią w szkole, Dziecko nadużywające leków w szkole.

         

        MIKOŁAJKI Z PRZYTUPE M 

        9 grudnia uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami roznosili mieszkańcom Chudowa drobne upominki mikołajkowe w postaci świątecznych pierniczków.  Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję przygotowywania paczuszek z pierniczkami. Było to świetne wprowadzenie w ten wyjątkowy, świąteczny czas. Uczniowie biorąc aktywnie udział w takich inicjatywach uczą się empatii i szacunku dla innych osób.

         

        TOLERANCJA  

        12 stycznia w murach naszej szkoły gościliśmy uczniów z Zespołu Szkół nr 1 Specjalnych w Mikołowie. Przygotowali i wystawili przepiękne Jasełka. Następnie korzystając z okazji wspólnie śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólną zabawę. Było dużo śpiewu, tańca ale przede wszystkim uśmiechu. Uczniowie naszej szkoły przez tego typu spotkania uczą się tolerancji wobec drugiej osoby, są bardziej opiekuńczy oraz wyrozumiali, ale przede wszystkim doceniają swoje zdrowie.

         

        NOC BIOLOGÓW   

        13 stycznia o godz. 15.00 grupa pasjonatów wraz z nauczycielami wyruszyła do Katowic na Noc Biologów. Tegorocznym hasłem przewodnim była Woda - źródło życia - teraźniejszość i przyszłość. Uczniowie badali ph wody, wzięli udział w konkursie Ekologuś oraz podwodnym labiryncie strachu. Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z dietetykiem, która zwróciła uwagę na ilość cukru w produktach oraz przypomniała jak czytać etykiety na produktach. Można było sprawdzić swój organizm na zawartość wody czy tkanki mięśniowej. Cała grupa wysłuchała również bardzo ciekawego wykładu dotyczącego wciąż głośnego tematu dotyczącego katastrofy na Odrze. Jednak hitem tegorocznej akcji było spotkanie oko w oko z wężem. Niewielu śmiałków zdecydowało się na przytulenie węża ale byli i tacy, którym trudno się było z nim rozstać. Wszyscy zgodnie uznali, że taki wyjazd to świetny pomysł na rozpoczęcie tegorocznych ferii.

         

        DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 

        W tym roku Dzień Bepiecznego Internetu obchodziliśmy 7 lutego. Nauczyciele informatyki przypomnieli uczniom w jaki sposób bezpiecznie korzystać z internetu, w tym z portali społecznościowych. Uczniowie przymomnieli sobie w jaki sposób  chronić swoje dane w sieci. Przygotowano gazetkę ścienną związaną z tematyką bezpieczeństwa w sieci.

         

        SZKOLNY WYJAZD NA NARTY I SNOWBOARD 

        Choć pogoda nas nie rozpieszczała tej zimy, my się nie poddajemy. Grupa narciarsko-snowboardowych zapaleńców wraz z opiekunami wybrała się 10 lutego do Wisły Jawornik, aby poszusować na stoku. Pogoda nam dopisywała, ciepłe promienie zimowego słoneczka sprawały, że z przyjemnością choć na chwilę można było zapomnieć o szkolnych obowiązkach. 

         

        SPOTKANIE Z POLICJANTEM 

        13 lutego naszą szkołę odwiedził funkcjonariusz Mateusz Piórkowski z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach. W prosty, przystępny sposób, dostosowany do wieku uczniów omówił zagadnienia związane z cyberprzemocą, hejtem oraz odpowiedzialnością karną. Przypomniał uczniom zasady legalnego korzystania z aplikacji internetowych oraz gier w sieci. W spotkaniach wzięli udział uczniowie klas 3 - 8.

         

        I DZIEŃ WIOSNY - ZDROWO I KOLOROWO

        21 marca nasi uczniowie powitali długo wyczekiwaną wiosnę. Było sporo atrakcji i konkursów. Rozegrano kolejnego MasterSzefa - tym razem drużyny klasowe przygotowywały zdrowe i wiosenne przekąski. Inne zespoły tworzyły plakaty o tematyce zdrwowego odżywiania, pn: 'Zdrowie na talerzu'. Zaprojektowano również ekologiczny strój dla Pani Wiosny. Klasy młodsze w tym dniu przygotowywały kanapki, sałatki owoowe i warzywne oraz przebierali się za swój ulubuiony owoc czy warzywo. Wszystko po to aby rozpocząć wiosnę w zdrowym stylu.  Uczniowie wiedzą, co to znaczy zdrowo się odżywiać i jakie najlepiej wybierać produkty aby ich dieta była zbilansowana i pełna witamin.

         

        WYJAZD NA TRAMPOLINY

        W piątek, 24 marca, klasa 5 spędziła lekcje w-f w nietypowy sposób. Miaowicie odwiedzili Park Trampolin w Gliwicach. Aktywnie spędzili czas poznając siebie na wzajem.

         

        SPOTKANIE Z POLICJANTEM - DLA RODZICÓW

        9 maja w naszej szkole podczas zebrania ogólnego dla rodziców odbyło się spotkanie z p. Mateuszem Piórkowskim z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach. Omówił zagrożenia jakie w dzisiejszych czasach grożą dzieciom tym najmłodszym i nieco starszym. Poruszył problem substancji psychoaktywnych, zaprezentował przedmioty codziennego użytku, których posiadanie może świadczyć o zażywaniu tychże substancji. Zwrócił również uwagę na nadmierne korzystanie przez uczniów z telefonów komórkowych, z różnego typu serwisów społecznościowych jak również o rosnącej fali cyberprzemocy.

        WYJAZD W GÓRY

        Plan był trochę inny ale nie odpuszczamy i jeszcze zdobędziemy Szyndzielnie. Ze względu na ryzyko opadów trochę skróciliśmy trasę ale mimo wszystko bylismy na stacji dolnej kolei na Szyndzielnie oraz w schronisku Dębowiec przeszliśmy ponad 5km. W ostatni wtorek roku szkolnego klasy starsze ruszyły na górski szlak. Początkiem wędrówki była stacja gondoli w Szczyrku. Od samego początku szlak był ostry ale szybko zyskiwaliśmy wysokość i po ok godzinnym marszu, zameldowaliśmy się na Hali Skrzyczeńskiej na wysokości 1000 m.n.p. m. Tam uzupełnilśmy braki energi oraz nie było końca podziwianiu pięknych widoków.

         

        DZIEŃ SPORTU

        Jak co roku odbył się w naszej szkole Dzień Sportu. Za każdym razem chcemy dodać jakis nowy element tak samo było teraz - było dużo wody. Klasy 1-3 rywalizowały na przygotowanym torze sprawnościowym z przeszkodami wodnymi. Klasy młodsze rywalizowały o miano pięciu najlepszych.

         

        BEZPIECZNE WAKACJE

        Nauczyciele podczas godzin z wychowawcą przypomnieli zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego nad wodą, w górach czy w czasie zabaw na świeżym powietrzu. Uczniowie znają nr alarmowe i wiedzą jak się zachować w sytuacji zagrożenia.

         

         
         
        Rok szkolny 2021/2022

        Nasza szkoła od kilku już lat promuje zasady zdrowego stylu życia i podejmuje liczne działania z zakresu edukacji zdrowotnej prowadzone w ramach zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Edukacja zdrowotna stanowi ważny element programu nauczania i wychowania szkoły. Uczestniczymy w wielu programach, projektach i kampaniach promujących zdrowy styl życia. Działania te łączą nas z siecią szkół promujących zdrowie. W tym roku na podstawie analizy ankiet skierowanych do uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych został opracowany kolejny Program Promocji Zdrowie na lata 2021 – 2024. Wnioski z przeprowadzonych ankiet wykazały, iż najczęściej pojawiającymi się problemami są: bezpieczeństwo, zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna oraz radzenie sobie ze stresem. Głównym celem programu jaki sobie stawiamy do realizacji to wychowanie młodego pokolenia świadomie dbającego o zdrowy styl życia i kondycję fizyczną oraz troszczącego się o bezpieczeństwo swoje i innych.

        Koordynatorzy programu:

        • mgr Dorota Nocoń – nauczyciel przyrody (koordynator programu),

        • mgr Anna Kozubek – nauczyciel j. niemieckiego (członek zespołu programu),

        • mgr inż. Lilianna Łacheta – nauczyciel matematyki (członek zespołu programu),

        • mgr Anna Welke - Beker - pedagog szkolny (członek zespołu programu).

         

        Program na lata 2021 - 2024: program2_sp_Chudow.pdf

        Harmonogram działań w roku szkolnym 2021/2022: harmonogram1_sp_Chudow.pdf

        Sprawozdanie z realizacji w roku szkolnym 2021/2022: raport_1_sp_Chudow.pdf

         

         

        AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA 2022

        było hasłem tegorocznej akcji sprzątania świata.

        My nie zmiemieniliśmy zdania i chcemy dalej dbać o naszą okolicę, nasz mały świat. Podkreślić należy, że nie tylko my uczniowie Szkoły Podstawowej, ale również wszycy mieszkańcy Chudowa.
        Jeszcze kilka lat temu biorąc udział w tej akcji zapełnialiśmy szybko przygotowany na odpady kontener. W tym roku ledwo zakryte zostało jego dno. Świadczy to dobrze nie tylko o naszych uczniach, ale również o wszystkich, którzy dbają o środowisko. Segregują odpady zamiast wyrzucać je do lasu czy przydrożnego rowu, dzięki temu mamy wpływ na wzrost czystości środowiska, które nas otacza.

        Miejmy nadzieję, że co roku będziemy mieli coraz mniej rzeczy do pozostawienia w kontenerze.

         

        II Nocny Bieg na Orientację w ramach ETS  

        W sobotni wieczór uczniowie wraz z swoimi rodzicami i opiekunami stawili się na zamku w Chudowie aby podjąć wyzwanie nocnego biegu na orientacje. Każdy uczesynik otrzymał mapę, kartę odpowiedzi oraz krzyżówkę. Musiał odszukać 5 punktów ukrytych w okolicy zamku, spisać hasła oraz podać litery alfabetu a na sam koniec wykonać zadanie specjalne. Na starcie pojawiła się ponad piedziesiątka dzieci z klas 4-8. Sredecznie wszystkim gratulujemy a rodzciom i opiekunom, dziękujęmy za pomoc i opiekę podczas biegu.

        WYCIECZKI W GÓRY  

        Złota polska jesień wprost zachęca do wyjścia z domu, wyjścia w teren.
        Nasi uczniowie choć często na twarzy było widać ogromne zmęczenie a nawet zniechęcenie wraz z opiekunami zdobywali górskie szklaki. W czasie gdzie pandemia spotyka nas na każdym kroku, my się nie poddajemy. Podzieleni na trzy grupy, w trzech róznych terminach, zdobywaliśmy Leskowiec w Beskizie Małym (klasy IV-VIII) oraz Chatę Grabową w Brennej Leśnicy (klasy I-III)

        Z punktu widokowego na Leskowcu próbowaliśmy wypatrzeć Tatry. Kto wie może któryś z uczestników naszczych corocznych wypadów połknie przysłowiowego "bakcyla" i w przyszłości będzie zdobywał jeszcze wyższe szczyty.
        Uczniowie klas młodszych wypatrywali Czantorię może ich kolejny wypad w góry zakończy się własnie na tym szczycie?

        "Góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą – poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności.” (Jan Paweł II).


        DZIEŃ JABŁKA

        Jabłko owoc znany wszystkim. Czy aby wiemy o nim wszystko? Ile jest odmian na całym świecie, ile rodzajó jabłek uprawia się w Polsce? Z czego składa się owoc jabłka, jak rozpoznać konkretne odmiany, jakie witaminy zawiera? Tego wszystkiego dowiedzieli się uczniowie z przygotowanej gazetki ściennej. Podane zostały również proste przepisy do wykonania przez każdego. 

        HIGIENA JAMY USTNEJ 

        Podczas zajęć z pielęgniarką szkolną uczniowie klasy drugiej mieli okazję przypomnieć sobie i utrwalić zasady higieny jamy ustnej. Z zaciekawieniem obejrzeli również film pt. Doktor Ząbek i legenda Zębolandii. Zakończeniem spotkania było samodzielne wykonanie przez każdego ucznia modelu uzębienia i szczoteczki do zębów.  Zajęcia przebiegały w atmosferze dużego zaangażowania i radosnych emocji.

         
        INTEGRACJCA I KOMUNIKACJA 

        Czy izolacja spowodowana pandemią, nauczaniem zdalnym ma wpływ na komunikację w grupie? Nad rozwiązaniem wszelkich wątpliwości, że bez dwu zdań lepszy jest kontak z drugą osobą w rzeczywistości, pracowali uczniowie klasy VII, biorąc udział w warsztatach terenowych. Zabrzańska Poradnia PoMOC przygotował specjalnie dla tej klasy zajęcia mające na celu rozwiązanie wielu zadań (fizycznych i umysłowych), otrzymaniu liter hasła a następnie przy współpracy całego zespołu złożeniu tych elementów w całość, aby zdobyć skarb. Choć pogoda nie ułątwiała nam zadania a silny wiatr wiał czesto w twarz. Uczniowie z zaangażowaniem rozwiązywali wszystkie zadania, wszscy próbowali znaleźć rozwiązanie zagadek. Kluczem do sukcesu była komunikacja i współpraca.

         

        CZYSTE POWIETRZE     

        15 listopada uczniowie klas 4, 5 i 6 przemaszerowali ulicami Chudowa z własnoręcznie wykonanymi transparentami, włączając się do akcji "Czyste powietrze". Uczniowie chcieli zwrócić uwagę wszystkich mieszkańców na jakość powietrza, które szczególnie w okresie grzewczym jest bardzo zanieczyszczone. Wcześniej uczniowie wysłuchali krótkiej prelekcji dotyczącej smogu i jak mu przeciwdziałać. Każdy może zacząć od drobnych rzeczy takich jak segregowanie śmieci, unikanie kupowania produktów w plastikowych opakowaniach, korzystanie z ekologicznych opałów czy wymiana piecy grzewczych.  

         

        WZMACNIAMY ODPORNOŚĆ - MORSUJEMY 

        Siedmioro uczniów wraz z rodzicami udało się do Żor nad staw "Śmieszek" aby spróbować przygody z morsowaniem. Dla niektórych była to powtórka bo już próbowali lodowatych kąpieli ale dla reszty był to pierwszy raz. Nie było łatwo ale po rozgrzewce wszyscy dali radę a niektórzy nawet trzy razy. Należy wspomnieć, że niektórzy rodzice się skusili na mroźną kąpiel. Dziękujemy Stowarzyszeniu Luxtorpeda które orgaznizuje cotygodniowe morsowania i do zobaczenia znów w grudniu.

         

        Z WIZYTĄ W PRZENOŚNYM PLANETARIUM 

        Co kryje nocne niebo zastanawia nie jednego z nas. Które planety i gwaizdozbiory zobaczymy gołym okiem?  O tym wszystkim mogli się przekonać wszyscy uczniowie podczas seansu w przenośnym Paletarium Planet Expres. Uczniowie mieli możliwość poznać niesamowite zagadki i tajemnice kosmosu. Dzieci poznały układ słoneczny, gwiazdozbiory, po czym wyruszyły w pierwszą podróż na Księżyc, doznały wrażeń i przeżyć, których szybko nie zapomną, a może z większym zainteresowaniem będą zerkały nocą w górę. 

         

        AKCJA SZLACHETNA PACZKA 

        "CZŁOWIEK ZOSTAŁ STWORZONY DLA CZŁOWIEKA, ABY CZŁOWIEK POMAGAŁ CZŁOWIEKOWI" św. Ambroży

        Poprzez udział w Szlachetnej Paczce chcemy jak zawsze udzielić pomocy osobom, które  znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. W tym roku biorąc pod uwagę sytuację związaną z pandemią Covid-19, jej wpływyem na sytuacje rodzinne naszych darczyńców z całej bazy wybrałyśmy jedną osobę. Starszego Pana, który mimo wszystkiego czym obdażył go los nadal jest pozytywnie nastawiony do życia. Pomaga innym mimo tego, że sam jest w potrzebie.
        Nigdy nie miałyśmy problemu z zrealizowaniem podjętych zobowiązań, zawsze mogłyśmy liczyć na pomoc rodziców, mieszkańców Chudowa oraz lokalnych firm. Dwa samochody zapakowane kartonami wypełnionymi żywnością
        o długiej dacie przydatności, artykułami chemicznymi, drobnymi upominkami, karmą dla pieska oraz największą potrzebą, czyli płytą cermainczną oraz garnkami dotarły dobazy Szlachetnej mieszczącej się w Czerwionce Leszczynach. 

        Ta akcja uczy większej wrażliwości na innych.

         DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU  

        W ramach akcji ‘Dzień Bezpiecznego Internetu’ (8 lutego) uczniowie klas młodszych wzięli udział w konkursie na komiks związany z bezpiecznym  korzystaniem z Internetu. Starsi uczniowie przypomnieli sobie zasady podczas zajęć z informatyki.

         

        BEZPIECZNE FERIE 

        Przed feriami uczniowie klas I-IV brali udział w prelekcji online prowadzonej przez przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach. Podczas tego spotkania mogli usłyszeć wiele cennych wiadomości, jak bezpiecznie bawić się podczas ferii, co zrobić gdy zdarzy się jakiś wypadek, jak reagować w sytuacjach niebezpiecznych i pod jaki numer telefonu należy dzwonić gdy zauważyliśmy coś niebezpiecznego. 

         

        SPOTKANIE Z POŁOŻNĄ 

        W dniu 1 marca  2022 uczniowie i uczennice klas 8a i 8b z zachowaniem reżimu sanitarnego wzięli udział w stacjonarnym spotkaniu z pielęgniarką położną p. Jolantą Otrząsek na temat profilaktyki HPV – wirusa brodawczaka ludzkiego. Uczniowie uzyskali fachowe informacje na temat tego niezwykle niebezpiecznego wirusa, który prowadzi do wielu poważnych powikłań zdrowotnych. Zostali również poinformowani o możliwości bezpłatnego skorzystania ze szczepienia przeciwko HPV ufundowanego przez Urząd Gminy w Gierałtowicach.

         

        WYJAZD NA NARTY 

        Ferie już za nami ale my dalej cieszymy się z białego szaleństwa. W dniu 4.03.22 wybraliśmy się do Wisły na stok Nowa Osada aby przez cztery godziny doskonalić i szlifować umiejętności narciarskie. Warunki były świetne a kolejek brak także można było nazjeżdżać się do woli. Uczniowie spędzili aktywnie czas wolny, znając również zasady bezpiecznego wypoczynku.

         

        ZDROWE DRUGIE ŚNIADANIE 

        W środę (11 marca) klasa II w ramach "Zdrowo i kolorowo" przygotowała dla siebie zdrowe drugie śniadanie. Dzieci wykorzystały trzy przepisy: pasta z jajek z musztardą i rzodkiewką, pasta z twarożku i łuskanych pestek słonecznika, "witaminowa bomba" surówka z marchewki, jabłka, sokiem z cytryny. Po wykonaniu potraw nastąpiła degustacja. Wszystko było pyszne i zdrowe.

        SZKOLNY MASTERSZEF 

        Uczniowie klas IV-VIII zaprezentowali swoje umiejętności kulinarne w kolejnej edycji naszego szkolnego MASTERSZEFA. Komisja mogła spróbować czegoś na słodko i słono - tematem przewodnim miała być "WIOSNA NA TALERZU". Zdjęcia pokażą jakie smakołyki zostały przygotowane, choć nie będziecie mogli poczuć zapachów- zapewniam wszystkich były cudowne.
        W czasie gdy klasowi szefowie kuchni starali się przygotować jak najlepsze potrawy, pozostali uczniowie ćwiczyli wiosenną przyśpiewkę, plastycznie reklamowali potrawę przygotowaną na stolikach MASTERSZEFA, tworząc plakaty.  Trzy osobowe grupy reprezentujące klasę zmagały się z zagadkami w konkursie "Gdzie to? Co to?". Ich zadaniem było odgadnąć 21 fragmentów zdjęć, zrobionych na terenie naszej szkoły. Piękne modelki i modele zaprezentowały Panią Wiosnę, widzianą okiem klasowych projektantów.

        MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZDROWIA 

        Każdy to wie, duży czy mały, że o zdrowie należy dbać. Jak mówi poeta "szlachetne zdrowie nikt się nie dowie..." dlatego warto pamiętać na co dzień nie tylko od święta o zdrowym odżywianiu i ruchu. 

        7 kwietnia samorząd szkolny przygotował dla naszych uczniów dawkę witamin o poranku. Wszyscy chętni mogli napić się własnoręcznie przygotowanego soku z marchewek, jabłek i bananów. 

         

        ROWEREM DO SZKOŁY          
         Dzięki współpracy szkoły oraz Gminy Gierałtowice udało się w maju stworzyć akcję Rowerem do Szkoły. Akcja polega na dotarciu do szkoły rowerem lub hulajnogą, deskorolką. rolkami itp. Za każdy przyjazd uczniowie otrzymują naklejkę, walczą o naklejki dla siebie jak i dla klasy dla najlepszy przewidziane są nagrody. Akcja wpisuję się też w innowację pedagogiczną nauczyciela wychowania fizycznego Marcina Szymura która m.in. polega na wykorzystaniu rowerów w celu kształtowania sprawności fizycznej na zwykłej lekcji wf. Oprócz samych lekcji wf, przewidziane są lekcje z podstaw techniki bezpiecznej jazdy, jak i tematyczne gazetki, możliwość bezpłatnego wypożyczenia czasopism rowerowych oraz wycieczki rowerowe.

         

        FESTYN RODZINNY 

        28 maja odbył się rodzinny festyn w Chudowie. Były występy uczniów oraz zaproszonych gości. Pokazy jak udzielać pierwszej pomocy. Policja i straż pożarna przygotowała pokazy jak dbać o swoje bezpieczeństwo oraz innych.

         

        DZIEŃ SPORTU 

        Kolejny Dzień Sportu za nami. Były emocje i wola walki.  Uczestnicy brali udział w następujących konkurencjach: slalomie na rolkach, hulajnodze i rowerze, rzucie do kosza, strzał do bramki, podbijanie piłeczką tenisową, hulahop, skoki na skakance,  rzucie woreczkiem do celu oraz ciesząca się największym zainteresowaniem konkurencja rzut niebezpiecznym ładunkiem. 

         

        BEZPIECZNE WAKACJE 

        Nauczyciele we wszystkich klasach przeprowadzili pogadanki dotyczące bezpiecznego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Wyświetlano filmiki edukacyjne – instruktażowe jak uniknąć zagrożenia na wodzie, lądzie czy w górach. Uczniowie wiedzą również jak korzystać z internetu aby było to bezpieczne. Znają nr alarmowe i wiedzą jak ich użyć. Przygotowano gazetkę ścienną oraz plakaty na stronie internetowej.

         

         

         

         

         

         

         

        Rok szkolny 2020/2021

        Z problemem otyłości i nadwagi spotykamy się codziennie. Łatwa dostępność do napojów słodzonych, przekąsek czy słodyczy sprawia, że nawet najmłodszych dotyka ten problem. Od wielu lat nasza szkoła prowadzi akcje informacyjne o szkodliwym działaniu nadmiernego używania cukru czy soli w codziennej diecie. Uczniowie w większości nie przynoszą do szkoły gazowanych napojów, natomiast bardzo często korzystają z dystrybutora z wodą. Coraz więcej uczniów przynosi także na drugie śniadanie w ramach przekąski warzywa czy owoce. Niestety wciąż są uczniowie, którzy nie przynoszą do szkoły drugiego śniadania a zamiast tego zjadają czekoladowe batoniki. Dlatego też w tym roku realizujemy moduł związany ze zdrowym odżywianiem. 

        Koordynatorzy programu:

        • mgr Dorota Nocoń – nauczyciel przyrody (koordynator programu),

        • mgr Anna Kozubek – nauczyciel j. niemieckiego (członek zespołu programu),

        • mgr inż. Lilianna Łacheta – nauczyciel matematyki (członek zespołu programu),

        • mgr Anna Welke - Beker - pedagog szkolny (członek zespołu programu).

         

        Harmonogram w roku szkolnym 2020/2021: harmonogram3_sp_Chudow_20_21.pdf

         

        AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA

        Jak co roku o tej porze nasi ucznowie wraz z wychowawcą ruszyli sprzątać świat - okolice Chudowa. Uczniowie zebrali sporo worków śmieci.

         

        WYCIECZKA W GÓRY 

        Klasy V-VIII w ostatni wtorek września udały się na wycieczkę krajoznawczą w góry. Dokładnie do Wisły aby zbobyć szyt Stożka 978 m.n.p.m. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych podjeliśmy trud i już po godzinie marszu byliśmy w najstarszym schornisku w Beskidzie Śląskim. Po przerwie na posiłek i picie oraz pieczątki do książeczek PTTK wyruszyliśmy w drogę powrotną. Nagrodą za ten wysiłek były widoki i słońce króre ukazało sie zza chmur.

         

        ŚWIĘTO JABŁKA

        Na początku jesieni pamiętajmy żeby nasza dieta była bogata w witaminy, których najwięcej jest w owocach i warzywach. Dlatego też bohaterem tegorocznego Święta Owoców w naszej szkole było jabłko. Przygotowano gazetkę na temat wartości odżywczych tego owocu. Uczniowie wykonali plakaty, wykreślanki czy kolorowanki. Wiedzą, że najlepszą przekąską jest jabłko w różnych wydaniu. Mogli się o tym przekonać przychodząc na obiad, gdzie zaserwowano ryż z jabłkami. 28 września obchodziliśmy Święto Jabłka w naszej szkole.

         

        ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK 

        15 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Mycia Rąk. Uczniowie przygotowywali plakaty zachęcające do prawidłowego i częstego mycia rąk. W szkole często przypominane są te kwestie. Uczniowie wiedzą jak należy dbać o higienę - myją ręce przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po przyjściu z podwórka oraz tak często jak tylko zajdzie potrzeba. Ten nawyk jest bardzo przydatny i nie wymaga od nas wiele wysiłku, co jest bardzo istotne nie tylko w czasach pandemii.

         

        DZIEŃ PROFILAKTYKI

        W dniu 24.11 2020 dzięki wsparciu Urzędu Gminy Gierałtowice uczniowie klas IV-VIII  mieli okazje uczestniczyć w warsztatach online  prowadzonych przez psychoterapeutkę  z Ośrodka Psychoprofilaktyki „Nowa Perspektywa” z Krakowa. Tematem  spotkania z uczniami była Samodyscyplina i autoregulacja jako wyzwanie w czasie pandemii”-  wsparcie w radzeniu sobie w sytuacji izolacji.”

        Celem warsztatów było przekazanie uczniom informacji nt: planowania dnia codziennego podczas nauki zdalnej, technik samomotywacji, zagrożenia autoregulacji wynikające z uwarunkowań pandemii, podtrzymanie kontaktów z rówieśnikami i znajomymi ze szkoły w czasie nauki zdalnej, wsparcie w radzeniu sobie w sytuacji izolacji.
        Uczniów mieli po raz kolejny  okazje zapoznać się jak ważna jest samodyscyplina i właściwa organizacja dnia, uwzględniająca posiłki, czas pracy/nauki i czas wolny spędzany zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i w kontakcie z innymi/czasami w formie online. Uczniowie  wypowiadali się chętnie na poruszane tematy. 

         

        BEZPIECZEŃSTWO W CZASIE WOLNYM

        Nauczyciele podczas spotkań online przypomnieli uczniom zasady spędzania czasu wolnego. Uczniowie znają nr telefonów alarmowych oraz jak się zachować w sytuacji zagrożenia. Potrafią w bezpieczny sposób korzystać z czasu wolnego podczas zabaw na śniegu jak i podczas spędzania go w domu. Na stronie internetowej została umieszczona prezentacja - zabawa w escape room, która w ciekawy sposób przybliża uczniom i wpaja zasady bezpiecznego wypoczynku.

         

        UDZIAŁ W SZKOLENIACH

        Członkowie SzPZ uczestniczyli w serii szkoleń online prowadzonych przez ekspertów z Metisu. Szkolenia pn: 'Od kompetencji nauczyciela do kompetencji ucznia - jak odnaleźć w sobie moc'; 'Relacje między pracownikami szkoły'; 'Nauczyciel - rodzic. Sztuka dialogu'; 'Jak integrować rozproszoną grupę'.

        ZDROWE NIE ZNACZY NUDNE...


        Pożywne i zdrowe drugie śniadanie to podstawa udanego dnia. Dostarczamy naszym organizmom witamin oraz odpowiednich składników jak również energii na cały dzień. Przy odrobinie wysiłku możemy zjeść naprawdę pyszne, kolorowe śniadanie. Warto również wcześniej przygotować sobie zdrowe przekąski (np.: pokroić marchewkę czy jabłko) aby w czasie nauki zdalnej ‘podjadać’ ale zdrowo. Nasi uczniowie podzielili się swoimi pysznościami przesyłając do nas zdjęcia. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem!!!

         

        ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI

        Nasza szkoła dba o środowisko naturalne i z ochotą włączyła się do zbiórki elektrośmieci w ramach projektu "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci". Celem akcji jest podnisienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

         

        21 MARCA - DZIEŃ KOLOROWYCH SKARPETEK 

        Pierwszy dzień wiosny to również Światowy Dzień Zespołu Downa. 21 marca to nieprzypadkowa data. W 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch mają trzy chromosomy. Ludzie na całym świecie w tym dniu zakłądają kolorowe, niepasujące do siebie skapetki. My również włączyliśmy się do akcji. Uczniowie przesyłali  zdjęcia, okazjuąc tym samym solidarność z chorymi.

         

        Co to znaczy zdrowo się odżywiać? - warsztaty online

        W ostatnim tygodniu marca uczniowie klas 4-8 naszej szkoły, dzięki współpracy z PCK w Knurowie, spotkali się online z trenerem personalnym i psychodietetykiem, Panem Łukaszem Choińskim, który w bardzo przystępny sposób przybliżył nam problematykę związaną ze zdrowym odżywianiem.

        Link do nagrania z tego spotkania udostępniamy za zgodą PCK w Knurowie:

        https://www.facebook.com/PolskiCzerwonyKrzyzKnurow/videos/453754882714068/

        Jak zacząć zdrowo się odżywiać?

        1. Wyrazić chęć zajęcia się swoim odżywianiem. Zacznij tu gdzie jesteś. Nie wywracaj swojego stylu odżywiania o 180 stopni. I na tej bazie swojej aktualnej diety zacznij zmiany małymi krokami – jedna zmiana naraz.
        2. Przeanalizuj swoje odżywianie – co jadłeś wczoraj, co jadłeś dziś i na tej bazie zacznij małe zmiany, np: dokładaj do każdego posiłku jakieś warzywo, które lubisz.
        3. Jedzenie powinno nam smakować i sprawiać przyjemność. Zdrowe nie znaczy nudne i niesmaczne. Ważne aby zachować proporcje: 80% pełnowartościowe posiłki, które powinny zaspokajać nasze zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze– pozostałe 20% mogą to być nasze ulubione, nie do końca zdrowe daniaJ.
        4. Dostosuj odżywianie do swojego trybu życia (ilość posiłków, pory posiłków oraz ich skład).
        5. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone.
        6. Zwiększ ilość warzyw w diecie.
        7. Planuj posiłki z wyprzedzeniem.

        DZIEL SIĘ UŚMIECHEM

        Uczniowie klas 1-6 dwukrotnie w tym roku szkolnym – w październiku 2020 i marcu 2021 wzięli udział w prelekcjach na temat higieny jamy ustnej i systematycznej kontroli stomatologicznej. Dzięki współpracy z PCK wszyscy otrzymali szczoteczki i pasty do zębów, książki edukacyjne oraz bezcukrowe gumy orbit.

         

        AKCJA DONACJA

        Akcja donacja w maju 2021 uczennice klas 6-8 w ramach akcji ogólnopolskiej DONACJA, mającej na celu walkę z ubóstwem menstruacyjnym organizowanej m.in. przez PCK otrzymały materiały higieniczne (podpaski) oraz wzięły udział w pogadance pt. „ Między nami kobietkami” na temat higieny okresu dojrzewania. 

         

        DZIEŃ PROFILAKTYKI

        W dniu 8 czerwca 2021 w Naszej Szkole obył się Dzień Profilaktyki. Profilaktyka stanowi bardzo ważny element systemu edukacji. Wszyscy uczniowie wzięli udział w zajęciach profilaktycznych . Uczniowie klas I – III podczas zajęć nazywali i określali swoje emocje. Prowadząca poruszała z uczniami klas młodszych zagadnienia przeciwdziałania agresji rówieśniczej oraz radzenie sobie  z  sytuacjami trudnymi.

        Uczniowie klas IV-VI pogłębili temat o zagrożeniach medialnych i cyberprzemocy.  Uczniowie zdają sobie sprawę, że w dobie postępu multimedialnego dużym zagrożeniem staje się zjawisko cyberprzemocy.  W trakcie warsztatu trenerka zwracała uwagę na niebezpieczeństwa czyhające  w sieci. Omówione zostały również kwestie uzależnienia od Internetu, telewizji, telefonów i gier.

        Starszy uczniowie Naszej szkoły skorzystali z zajęć poświęconych rozwojowi osobistemu.  Mieli po raz kolejny możliwość  poznać siebie i swoje mocne strony które zaprocentują kiedyś w przyszłości. Prowadząca szczególną uwagę zwróciła uczniom uwagę na zjawisko motywacji do osiągania zaplanowanych celów i marzeń.

        Spotkanie z policjantem

        10 czerwca gościem naszej szkoły był dzielnicowy p. Piotr Pawala. Spotkał się z uczniami klasy 4 oraz 5 przypominając podstawowe zasady bezpieczeństwa, szczególnie podczas wakacji. Przypomniał uczniom na co należy zwracać uwagę, aby nie rozmawiać z nieznajomym oraz w jaki sposób należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Natomiast w klasie 8 pogadanka dotyczyła używek. Policjant starał się przestrzec uczniów przed ryzykownymi zachowaniami, przytaczając życiowe przykłady nieletnich, którzy weszli w konflikt z prawem. Wyjaśnił w jaki sposób używki wpływają na organizm człowieka, ale również na kontakty międzyludzkie - cierpi wtedy cała rodzina, najbliżsi, przyjaciele. Przypomniał również o konsekwencjach zarówno prawnych posiadania narkotyków.

         

        Zbiórka - Dom Dziecka w Orzeszu

        11 czerwca zakończyła się zbiórka na rzecz podopiecznych z Domu Dziecka w Orzeszu. Udało nam się zebrać przybory szkolne, artykuły higieniczne, środki czystości oraz słodycze. Tego typu akcje uczą empatii oraz wyrozumiałości dla drugiego człowieka. Uczniowie chętnie dzielą się tym co mają, wiedzą, że każdy najmnieszy dar się liczy. Dziękujemy!!!

         

        Spotkanie z położną 

        W czerwcu 2021 uczniowie i uczennice klas 7 i 8 z zachowaniem reżimu sanitarnego wzięli udział w stacjonarnym spotkaniu z pielęgniarką położną p. Jolantą Otrząsek na temat profilaktyki HPV. Uczniowie uzyskali fachowe informacje na temat tego niezwykle niebezpiecznego wirusa. Zostali również poinformowani o możliwości bezpłatnego skorzystania ze szczepienia przeciwko HPV ufundowanego przez Urząd Gminy w Gierałtowicach.

        WYJZADY W GÓRY 

          

        Na zakończenie roku szkolnego, tradycyjnie nasze klasy wyjechały w góry.

        W ostatni dzień maja klasy 6-8 znów wyruszyły na górski szlak. Weszliśmy zielonym szlakiem (dawnym torem saneczkowym) na Kozią Górę a dokładniej do schroniska Stefanka. Pogoda dopisywała choć na górze złapał nas deszcz. Wrcaliśmy nieco inną drogą bo szlakiem niebieskim i czerwoym tak aby zamknąć wielki koło. Mimo pandemii kondycja klas jest na dobrym poziomie więc możemy na przyszłość planować bardziej ambitne szczyty :)

        Mimo wysokiej temperatury klasy 1-3 w miniony poniedziałek ruszyły na górski szlak. Wyruszyliśmy z Przelęczy Przegibek aby udając się szlakiem niebieskim po około godzinnej wędrówce zdobyć Magurkę Wilkowicką. Wszystkim bez wyjątku należą się słowa uznania za wędrówkę w taki ciepły dzień. Do zobazcenia na górskim szlaku już po wakacjach !!!

        Pogoda czasem płata figle tym razem było podobnie. Wyjeżdżająć ze słonecznego Chudowa nikt się nie spodziewał, że kilkadziesiąt kilometrów dalej będzie tak lało. Trzeba było zmodyfikować plany i wejść na Równicę łatwiejszą stroną a zejść dłuższą, choć miało być odwrotnie. Uczniowie klas 4 i 5 żadnej pogody się nie boją i byli doskonale przygotowani nawet na deszczowe warunki. Nagrodą zatrud był smaczny posiłek w schorniku oraz ustanie opadów a nawet słońce. Do zobacznie na góskim szlaku !!!

        Uczniowie poznają zasady bezpieczeństwa poruszania się w górach oraz dbają o swoją kondycję zarówno fizyczną ale i psychiczną.

         

         

        Rok szkolny 2019/2020

        Coraz więcej osób ma problemy z nadwagą i otyłością. Niestety problem ten dotyka również najmłodszych. Ogólna dostępność na rynku niezdrowych przekąsek w kolorowych opakowaniach, które przyciągają wzrok, siedzący tryb życia, głownie przed telewizorem czy komputerem negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Uczniowie niechętnie uprawiają jakikolwiek sport, a zamiast tego coraz częściej grają w gry komputerowe i całe dnie spędzają w sieci. Problem narasta i dlatego też w tym roku realizujemy moduł związany z promowaniem aktywności fizycznej poprzez sport i rekreację.

        Koordynatorzy programu:

        • mgr Dorota Nocoń – nauczyciel przyrody (koordynator programu),

        • mgr Anna Kozubek – nauczyciel j. niemieckiego (członek zespołu programu),

        • mgr Magdalena Lipus – nauczyciel j. polskiego, logopeda (członek zespołu programu),

        • mgr inż. Lilianna Łacheta – nauczyciel matematyki (członek zespołu programu).

         

        Harmonogram w roku szkolnym 2019/2020: SzPZ_19_20_chudow.pdf

        Sprawozdanie za rok szkolny 2019/2020: raport2_sp_Chudow_19_20.pdf

         

        AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA

        Kolejny raz nasza szkoła zaangażowała się w akcję Sprzątania Świata. Wszystkie klasy wraz z opiekunami wysprzątali okolice Chudowa, gromadząc ogromną ilość worków ze śmieciami.

         

        WYCIECZKI ROWEROWE

        Uczniowie wraz opiekunem kółka rowerowego - p. Szymurą chętnie wybierają się na wycieczki rowerowe, aktywnie spedzają czas wolny a jednocześnie dbają o swoją kondycję fizyczną. 

         

        CHUDÓW NOCĄ

        Dziękujemy wszystkim za przybycie na nocny marsz, była nas chyba równa setka. Dystans pokonany to 5 km

         

        WYCIECZKA W GÓRY

        Tradycją naszej szkoły jest wyjazd w góry. W tym roku wybraliśmy się do Brennej, dzielnie maszerując zdobyliśmy Błatnię. Wszyscy choć zmęczeni byli bardzo zadowoleni.  

         

        BEZPIECZNA SZKOŁA

        8 października nauczyciele uczestniczyli w prelekcji pt. Bezpieczna szkoła: zagrożenia związane z atakiem za pomocą broni i ostrych narzędzi jak również ABC bezpieczeństwa szkolnego. Dzięki temu nauczycieli zdobyli wiedzę w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo uczniom w różnych sytuacjach zagrożenia również w sytuacji ataku na uczniów ze strony osoby uzbrojonej.

         

        SKS ON TOUR

        SKS ontour. 9.10.19 w Hali OSiR w Zawierciu odbyła się śląska edycja SKS ontour czyli warsztaty sportowe. Szkoła z Chudowa jako jedna z trzynastu w województwie zakfalifikowała się do udziału w tym wydarzeniu. Uczestnikami byli uczniowie którzy biorą udział w zajęciacj SKS w szkole. Podczas zajęć mogli się sprawdzić np. na deskorolce, w biegu wahadłowym, refleksomierzu, pierwszej pomocy czy też poćwiczyć odbicia z siatkarzmi z miejscowego klubu. 

         

        MASTERSZEF - EDYCJA SPECJALNA

        Choć program Śniadanie Daje Moc w tym roku nie wystartował, my nadal kontynujemy tradycję przygotowania zrowych drugich śniadań. W tym roku edycja specjalna naszego szklolnego programu MasterSzef miała na celu przygotowanie zdrowego śniadania dla całej klasy. Przygotowanie snakołyki musiały zawierać owoc lub warzywo. Nasi uczestnicy stanęli na wyskości zadania - jak zawsze- przygotowali kanapki, koktajle, zawijane wrapy, tosty z owocami, pancakesy z świeżymi owocami, deserki z galaretką i wiele innych pyszność, które po za klasą oceniali Pani Wicedyrektor Lilianna łacheta, Pani Jolanta Wieczorek - intendentka oraz Pan Mrcin Szymura. Zdjęcia powiedzą więcej niż wiele słów. 

         

        UDZIAŁ W AKCJI SZLACHETNA PACZKA 

        Po raz kolejny nasza szkoła pomagała wybranej rodzinie uczestnicząc w akcji Szlachetna Paczka. Tym razem zbieraliśmy potrzebne rzeczy dla mamy samotnie wychowującej syna. Udało nam się zebrać wszystkie potrzebne produkty, o które prosiła rodzina. To kolejny raz kiedy cała społeczność szkolna mobilizuję się aby pomóc innym.

         

        SPOTKANIE Z PODOPIECZNYMI ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH

        30 stycznia gościliśmy w naszej szkole podopiecznych z Zespołu Szkół Specjalnych z Mikołowa. Mogliśmy zobaczyć przepiękne Jasełka w ich wykonaniu. Następnie wszsycy razem śpiewali kolędy. Po wszystkim następiła wspólna zabawa, w której uczestniczyli uczniowie klasy 7 i 4. Były wspólne tańce i zabawy. Wszyscy świetnie się bawili. Dziękujemy i zapraszamy za rok !!!

         

        SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

        W lutym uczniowie klasy 3 i 4 spotkali się z dietetykiem. P. Adam Jasztal przypomniał uczniom zasady zdrowego odżywiania, jak ważną rolę w diecie odgrywa woda ale również ruch. Uczniowie wiedzą, że istotną rzeczą jest odpowiednie drugie śniadanie, z którego nie wolno rezygnować ani zastępować go niezdrowymi przekąskami.

        PRZEGLĄD DENTYSTYCZNY

        11 lutego uczniowie odwiedzili stomatolaga, kontrolując stan jamy ustnej. Wiedzą jak odpowiednio czyścić zęby oraz jakich produktów unikać aby uniknąć próchnicy. Wiedzą również jak ważna jest profilaktyka oraz systematyczne, kontrolne wizyty u stomatologa.

         

         

        WYJAZD NA NARTY 

        Kolejny wyjazd narciarski odbył się 7.02.2020. Pełen autobus narciarzy i snowboardzistów udał się do Wisły Jawornik aby spędzić aktywnie czas na stacji narciarskiej Soszów. Śnieg był ale przez dodatnią temperaturę warunki były trudne a do tego co jakiś czas padał deszcz. Mimo trudnych warunków wszyscy bardzo dobrze sobie radzili na stoku i cali wrócili do domu. Dziękujemy rodzicom i opiekunom którzy wspierali i pomagali podczas tego wyjazdu.

         

        JAK AKTYWNIE SPĘDZAMY CZAS W DOMU?

        Czas pandemii to czas spędzony głównie w domach i niestety przed komputerem. Dlatego w trosce o zdrowie naszych uczniów p. Marcin Szymura - nauczyciel w-f, prosił o  przesłanie filmików i zdjęć jak nasi uczniowie spędzają ten czas aktywnie w domu. Odzew był bardzo duży. Uczniowie przesyłali filmiki a ich pomysłowość i kreatywność była nieoceniona. Uczniowie wiedzą jak ważny dla zdrowia jest ruch i właściwe odżywianie. Poniżej link do filmików: zawsze_aktywni

         

        PIRAMIDA ŻYWIENIOWA - DBAMY O ZDROWIE PODCZAS KWARANTANNY

        Uczniowie klasy czwartej przygotowali piramidy zdrowia - czyli co robić aby o siebie i swoich bliskich zadbać w czasie kwarantanny i nie tylko. Wiedzą jakich produktów unikać w swojej diecie a których należy jeść jak najwięcej. Tworząc taką piramidę uczniowie uczą się poprzez zabawę a dzięki temu więcej informacji zapamiętują.

         

        BHP PRACY PRZY KOMPUTERZE

        Po ponad dwóch miesiącach nauki i pracy zdalnej, większość z nas przekonała się boleśnie, że nieprawidłowa postawa ciała w trakcie pracy z komputerem powoduje bóle pleców i nadgarstków. Brak odpowiedniej ilości tlenu skutkuje bólami głowy. Spędzanie długiego czasu w pozycji siedzącej, brak ruchu, wpatrywanie się w monitor - to wszystko nie leży w naturze człowieka. Jak zminimalizować szkodliwy wpływ „ślęczenia”  przed komputerem na organizm?

        1. Zadbaj o odpowiednie miejsce do pracy – wysokość krzesła i wielkość biurka powinna być dostosowana do wzrostu osoby.
        2. Naucz się prawidłowo siedzieć!!!
        3. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie – osoby praworęczne z lewej strony biurka, osoby leworęczne z prawej.
        4. Pamiętaj o przerwach w pracy!!!
        5. Często wietrz pomieszczenie w którym pracujesz.
        6. Ruszaj się jak najwięcej.

         

        CZY TE OCZY MOGĄ TYLE PRACOWAĆ?

        30 maja opublikowano na stronie internetowej szkoły kilka porad w jaki sposób dbać o oczy w czasie pandemii i wytężonej pracy przed ekranem monitora.  Oto kilka wskazówek jak pomóc naszym oczom przetrwać ten trudny czas:

        Patrzenie w dal

        Oderwij wzrok od ekranu i spójrz w przestrzeń, przenieś wzrok na jakiś przedmiot oddalony od Ciebie  o pół metra. I popatrz na niego przez chwilę. Następnie przenieś wzrok na kolejny obiekt (może za oknem), który jest jeszcze dalej i też na chwilę zatrzymaj na nim wzrok. Krok drugi: powtórz tę sekwencję – i skoncentruj wzrok po kolei na każdym z obiektów, na których zatrzymałaś/łeś się za pierwszym razem. Dodatkowo, możesz wybrać takie obiekty, które są w kolorach działających na Ciebie relaksująco, np. w kolorze zielonym, niebieskim lub innym, który na Ciebie dobrze działa 

        Gimnastyka dla oczu

        Oderwij się od ekranu i bez poruszania głową przenoś wzrok w LEWO – staraj się spojrzeć jak najdalej, a następnie w PRAWO i tak 10 razy na każdą stronę. Następnie zrób 10 powtórzeń – GÓRA – DÓŁ Jak masz chęć możesz pobawić się też przekątnymi – górny prawy róg – dolny lewy róg. A jeśli masz mało czasu to zrób mniej powtórzeń.

         Znak nieskończoności

        Ciekawą zabawą może być też bez poruszania głową narysowanie oczami znaku nieskończoności czyli takiej ósemki ∞ – pamiętaj zrób kilka powtórzeń.

         Szkicowanie

        ….albo wybierz jakiś przedmiot, obiekt oddalony od Ciebie i bez poruszania głową – obrysuj jego kontury oczami. Wybierz taki obiekt – duży, długi, który pozwoli oczom na odrobinę gimnastyki.

         Widzę ciemność

        A może po prostu co jakiś czas, zrób przerwę i po prostu zamknij oczy. Możesz dodatkowo zakryć oczy dłońmi i tak daj sobie ok 30 sekund odpoczynku dla oczu od przyjmowania jakichkolwiek bodźców wzrokowych.

        Nawilżenie

        Warto również przyjrzeć się jak tam nawilżenie naszych oczu. Można np. skorzystać z nawilżenia w formie soli fizjologicznej albo włączyć sobie wzruszający film ;)

         

        BEZPIECZNE WAKACJE?

        Wychowawcy klas podczas spotkań online przypomnieli uczniom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji, nr alarmowe. Uczniowie wiedzą w jaki sposób bezpiecznie korzystać z wypoczynku nad wodą, w górach ale również w domu.

         

        EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ?

        Uczniowie klasy 4 cały rok szkolny przygotowywali się do egzaminu na kartęrowerową. Uczyli się przepisów i znaków drogów. W czerwu mogli się sprawdzić i przystąpić do egzaminu na kartę rowerową - najpierw był test teoretyczny a następnie praktyczny, oczywiście zakończony sukcesem. Serdecznie gratulujemy i życzymy bezpiecznej jazdy!!!

         

        Rok szkolny 2018/2019

        Nasza szkoła od wielu lat propaguje zdrowy styl życia. W tym roku przeprowadzone zostały badania ankietowe w celu przygotowania programu na kolejne trzy lata. Z analizy wyników okazało się, że w obecnym roku szkolnym realizować będziemy moduł związany z bezpieczeństwem. Natomiast w kolejnych będzie to ruch i zdrowe odżywianie.

        Koordynatorzy programu:

        • mgr Dorota Nocoń – nauczyciel przyrody (koordynator programu),

        • mgr Joanna Janota - nauczyciel j. angielskiego (członek zespołu),

        • mgr Anna Kozubek – nauczyciel j. niemieckiego (członek zespołu programu),

        • mgr Magdalena Lipus – nauczyciel j. polskiego, logopeda (członek zespołu programu),

        • mgr inż. Lilianna Łacheta – nauczyciel matematyki (członek zespołu programu).

         

        Program na lata 2018 - 2021:program_szpz_18_21.pdf

        Harmonogram w roku szkolnym 2018/2019: harmonogram_18_19.pdf

        Sprawozdanie za rok szkolny 2018/2019: raport1_sp_Chudow_18_19.pdf

         

        AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA

        Jak co roku pod koniec września nasza szkoła włączyła się do akcji sprzątanie świata, porządkując uliczki Chudowa. Uczniowie podeszli do zadania bardzo poważnie zbierając w tym roku wyjątkowo dużą ilość śmieci. 

         

        REGULAMINY SZKOLNE

        Na początku roku szkolnego nauczyciele wychowawcy przedstawi;i uczniom regulaminy obowiązujące w szkole. Szczególnie dokładnie omówione zostały w klasie 1. Uczniowie przypomnieli sobie regulamin wycieczek szkolnych, zasady wyjść i zabaw na boisku szkolnym i placu zabaw jak również regulaminy pracowni przedmiotowych. Przypomniane zostały również zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.

         

        WARZYWA I OWOCE W SZKOLE

        Jak co każdego roku, nasza szkoła włączyła się do akcji "Warzywa i owoce w szkole" oraz "Szklanka mleka". Uczniowie dzięki temu mogą korzystać i skosztować na przerwie różnych warzyw i owoców sezonowych (marchewek, pomidorków, rzodkiewek, borówek, itp.)

         

        WYJAZD W GÓRY

        Na początku października, zgodnie z tradycją szkoły, odbyła się wycieczka w góry. Tym razem dzielnie maszerowaliśmy, aby zdobyć Klimczok. Wszysacy uśmiechnięci i zadowoleni, po dwóch godzinach wędrówki dotarliśmy na szczyt. Pełni entuzjazmu już czekamy na kolejny wyjazd. 

         

        SZKOLENIE - KURS KIEROWNIKA WYCIECZEK

        W październiku nauczyciele wzięli udział w kursie kierownika wycieczek, aby przypomnieć i uaktualnić wiedzą dotyczącą organizacji wycieczek oraz wyjazdów dla uczniów.

        NOC NAUKOWCÓW 2018

        13.10.2018 uczniowie klasy 6,7 i 8 wzięli udział w kolejnej edycji  Nocy Naukowców na politechnice Śląskiej w Gliwicach. Wzięliśmy udział w ciekawych warsztatach oraz pokazach chemicznych,  zwiedziliśmy różne laboratoria i obejrzeliśmy ciekawe wystawy. Operowaliśmy laparoskopowo pluszowego misia, bawiliśmy się dronami i robotami. Na koniec wzięliśmy udział w bardzo ciekawym wykładzie na temat nanokuchni – zdrowego i bardzo na czasie przygotowywania posiłków z punktu widzenia naukowca, który udowodnił, ze fizyka wcale nie jest nudna.

         

        SPOTKANIE Z POLICJANTEM - ZAGROŻENIA W SIECI

        18 października odwiedził klasy młodsze p. dzielnicowy P. Powala. Przypomniał uczniom zasady bezpiecznego korzystania z internetu oraz telefonów komórkowych. Uczniowie dowiedzieli się czym jest cyberprzemoc i jak się przed nią chronić. Policjant przestrzegł uczniów przed nawiązywaniem kontaktów przez portale społecznościowe. 

         

        ŚNIADANIE DAJE MOC

        8 listopada, tradycyjnie już, nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji promującej zdrowe odżywianie. Uczniowie klas młodszych przygotowali przepyszne kanapki, sałatki warzywne i owocowe oraz soki. Uczniowie klas starszych przygotowali natomiast plakaty o zdrowym odżywianiu, ale również szkodliwości soli i cukrów. Najwięcej emocji wzbudziła degustacja przygotowanych potraw. Każdy mógł spróbować i zdrowych przekąsek. Dużą popularnością w tym roku cieszyły się orzechy oraz marchewkowe ciasto. 

         

        WARSZTATY - PRZEMOC WERBALNA, BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

        W warsztatach profilaktycznych wzięli udział uczniowie klas Va i Vb, VI i VII – łącznie 60 uczestników.

        Internet stwarza wiele możliwości, pod warunkiem, że młodzież korzysta z jego zasobów w odpowiedni sposób. Z badań Fundacji Dzieci Niczyje z 2015 r. wynika, że podstawową aktywnością młodych ludzi w sieci są portale społecznościwe i czaty. Dzieci i młodzież nawiązują na nich kontakty nie tylko ze szkolnymi rówieśnikami, ale również z osobami obcymi. To stwarza spore zagrożenie. O tych zagrożeniach i sposobach unikania ich był pierwszy warsztat. Jego program poruszał tematykę:  portali społecznościach – rodzaje zagrożeń i sposoby na ich zapobieganie; naukę, jak skutecznie chronić swoje dane osobowe; uświadomienie uczniom, że rozmowy z obcymi osobami na portalach społecznościowych stanowią ogromne zagrożenie; wypracowanie z uczniami zasad bezpiecznego i wypracowanie z uczniami zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z sieci.
        Przemoc i agresja – te słowa często utożsamiamy z aktami przemocy fizycznej i zagrożeń z nią związanych. Konieczne jest jednak uświadomienie dzieciom i młodzieży szkolnej, że przemoc werbalna jest tak samo krzywdząca jak fizyczna, a jej skutki mogą okazać się bardziej bolesne. Program warsztatów obejmował: 1. Uświadomienie uczniom, czym jest przemoc werbalna. 2. Wypracowanie z uczestnikami wniosku, że przemoc słowna jest tak samo krzywdząca jak fizyczna. 3. Wykazanie empatii w kontakcie z rówieśnikami – jak wczuć się w sytuację drugiego człowieka. 4. Naukę technik reagowania w przypadku doświadczania przemocy werbalnej. 5. Jak pomóc ofierze agresji słownej i kogo powiadomi. Prowadzący zajęcia stosowali metody aktywizujące: burzę mózgów, ćwiczenia w grupie, elementy dramy. Treści tematyczne przekazane  były ponadto za pośrednictwem mini wykładu, pogadanki i prezentacji multimedialnej. Zajęcia przygotowane były przez specjalistów: psychologów i pedagogów.

        WARSZTATY - "ANTYMINA"

        26 listopada w ramach Artystycznego Programu Profilaktyki Uzależnień "Antymina" - Profilaktyka z Pasją, rezalizowanego ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości w zakresie Przeciwdziałania przyczynom przestępczości- uczniowie klasy siódmej i ósmej uczestniczyli w koncercie Mirosława "KOLAH" Kolczyk - Artysty- rapera i prelegenta spotkań "ANTYMINA". 

        W nietypowy sposób uczniowie uczestniczyli w prelekcji dotyczącej zagrożeń , jakie niosą ze sobą różne używki, w tym alkohol, dopalacze i inne narkotyki. Spontaniczny freestyle, rapowane zrobiło wielkie wrazenie na wszystkich uczesnikach, gromkie brawa i skupienie podczas warsztatów były dowodem na to, że warto skorzystać z dośwadeczenia innych aby nie dać sięwysterować na minę. 

         

        SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ - POŁOŻNĄ

        W dniu 8 listopada gościliśmy w murach naszej szkoły pielęgniarkę położną – p. Jolantę Otrząsek, która przeprowadziła dla uczniów klas 7-8 prelekcję dotyczącą profilaktyki zakażeń wirusem HPV oraz innymi wirusami w tym żółtaczką. Uczniowie obejrzeli film, wysłuchali krótkiego, ciekawego wykładu z którego wynieśli konkretną wiedzę na temat tych nibezpiecznych chorób.

         

        OLIMPIADA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

         W dniu 14.12.2018 uczennica klasy 8 Emilia Kampa reprezentowała naszą szkołę w rejonowym etapie Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowanej przez PCK, gdzie zdobyła 3 miejsce. Uczniowie szkół z naszego rejonu rozwiązywali zadania o tematyce zdrowego odżywiania, profilaktyki chorób cywilizacyjnych, promocji zdrowego, sportowego stylu życia, pierwszej pomocy oraz historii PCK. Emilii gratulujemy rozległej wiedzy i sukcesu!!!

        SZNUPEK

        18 grudnia na sali ginasycznej uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki brali udział w grupowym kolorwaniu wizerunku maskotki śląskiej Policji . Wszystko to w ramach akcji „Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze
        Najważniejszym celem akcji jest zwiększenie świadomości i poziomu bezpieczeństwa na drodze wśród najmłodszych mieszkańców województwa śląskiego, ale też uświadomienie, że policjant, będący zawsze blisko obywateli, jest otwarty na ich problemy i zawsze służy pomocą.

         

        SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM

        3 stycznia odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowej Straży Pożarnej. Zostały poruszone kwestie bezpecznego wypoczynku zimą jak również zasady zachowania podczas wypadku oraz numery alarmowe. Strażak przypomniał uczniom jak bardzo trującym gazem jest tlenek węgla - czad, nie bez przyczyny zwanym cichym zabójcą. Spotkanie miało miejsce w ramach kampanii społecznej "Kręci mnie bezpieczeństwo".

         

        I POMOC DLA NAJMŁODSZYCH

        Uczniowie klasy III wzięli udział w warsztatach z udzielania I pomocy. Przypomnieli sobie zasady zachowania podczas wypadku, ułożenie poszkodowanego w tzw. pozycji bocznej. Ćwiczyli również sztuczne oddychanie na fantomach.

        NOC BIOLOGÓW

        10 stycznia 2019r. uczniowie z klas 6,7 i 8 spędzili bardzo ciekawy wieczór na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego  w Katowicach. W ramach Nocy Biologów 2019 wzięli udział w wielu ciekawych  wykładach np. na temat Ile energii do życia potrzebuje człowiek? Stanęliśmy oko w oko z dietetykiem, podczas warsztatów na których uczestniczy mogli dokonać analizy składu swojego ciała oraz dowiedzieć się, jakie są zasady prawidłowego żywienia i co zrobić, żeby uniknąć takich chorób, jak m.in. otyłość, czy cukrzyca typu II. Przeprowadzili wiele ciekawych doświadczeń i obserwacji przyrodniczych a pomiędzy poszczególnymi wydarzeniami mogli odpocząć w kawiarniach przy zdrowych przekąskach, owocach herbacie lub wodzie.

         

        ŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI

        14.01.2019 uczniowie z klas 5a,5b i 6 spędzili ciekawie dzień na Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach. Wzięli udział w pokazie laserowym naukowców ze Szwecji, poprzedzonym wykładem na temat bezpieczeństwa w świecie nauki czyli w trakcie przygotowywania, wykonywania i sprzątania po pokazach i eksperymentach. Mieli okazję spotkać się z astronautką z NASA oraz zwiedzić stoiska z różnych dziedzin nauki od medycyny po sztukę.

        WSPÓLNE KOLĘDOWANIE

        22 stycznia gościliśmy w naszej szkole podopiecznych z Zespołu Szkół Specjalnych z Mikołowa. Uczniowie wystawili przepiękne Jasełka a następnie wszyscy wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Po części artystycznej przyszedł czas na wspólną zabawę, śpiewy i tańce. Klasa VI świetnie sprawdziła się w roli gospodarza, ucząc gości różnych układów choreograficznych i zapraszając do wspólnej zabawy.

        ZAJĘCIA LABORATORYJNE NA WYDZIALE INŻYNIERII ŚRODOWISKA I ERNERGETYKI POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ

        Uczniowie klasy 8 w dniu 22 stycznia 2019r. wzięli udział w zajęciach pt:” Jak wyglądają bakterie?”. Uczestnicy warsztatów barwili  bakterie kwasu mlekowego, znajdujące się w zalewie ogórków kiszonych oraz przeprowadzili obserwacje mikroskopowe. Zajęcia były poprzedzone krótkim wykładem na temat bezpieczeństwa w laboratorium oraz znaczenia dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego dla naszego zdrowia.

        BEZPIECZNE FERIE

        Przed feriami nauczyciele w czasie lekci wychowawczych oraz innych przedmiotów przypominali uczniom zasady bezpiecznego wypoczynku, nr alamowe. W klasach młodszych (I - III) dodatkowo pogadanki z uczniami przeprowadził dzilenicowy p. Powala. Uzmysłowił uczniom jak niebezpieczne mogą być zabawy na śniegu czy zamarzniętych jeziorach czy stawach.

         

        BEZPIECZNI NA ROWERACH

        12 marca p. Szymura - nauczyciel w-f przygotował prezentację dotyczącą bezpieczeństwa w czasie jazdy na rowerze. Uczniowie przypomnieli sobie zasady ruchu drogowego: jeździmy w kaskach odpowiednio dobranych i zapiętych oczywiście mając uprawnienia czyli kartę rowerową.

         

        ŚWIĘTO OWOCÓW

        W tym roku głównymi bohaterami były zielone owoce, głównie kiwi, gruszka i zielone jabłuszko. Uczniowie przygotowali przepyszne i zdrowe koktajle oraz przepisy potraw, które przygotowywane są głównie z zielonych owoców oraz warzyw. Każdy mógł przepis wypróbować w domu ponieważ były wywieszone na gazetce szkolnej. 

         

        BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM

        We wtorek 21 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pogadance dotyczącej bezpieczeństwa w ruchcu drogowym. Policjant przypomniał podstawowe zasady poruszania się po drogach na rowerach, hulajnogach czy deskorolkach. Uświadomił jak dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia jest jazda na tych urządzeniach bez kasku w razie wypadku. Oczywiście uczniowie przypomnieli sobie jakie wyposażenie powinien mieć rower, aby był bezpiecznym środkiem transportu, tzn. sprawne hamulce, światła, sygnały dźwiękowe oraz musi być dostosowany do naszej sylwetki. Spotkanie z przedstawicielem Policji na pewno utrwaliło naszym uczniom wiadomości związane z bezpiecznym poruszaniem się po drogach. Pogadanka miała miejsce w ramach projektu Rowerowy Maj, który jest realizowany w naszej szkole.

         

        SPOTKANIE Z POŁOŻNĄ

        W piątek 24 maja dziewczyny i chłopcy z rocznika 2005 mieli spotkanie z położną. Tematem spotkania była profilaktyka raka piersi i raka jąder. Uczniowie dowiedzieli się jak należy dbać o zdrowie aby ustrzec się tej choroby oraz w jaki sposób się badać. Dziewczyny ćwiczyły na fantomie w jaki sposób wykonać samobadanie piersi.

        SPOTKANIE Z NURKIEM

        3 czerwca 2019 w naszej szkole odbyło się niezwykłe spotkanie – warsztaty dla wszystkich klas naszej szkoły i grup przedszkolnych. Odwiedził nas nurek – pan Michał Bursy, który niezwykle ciekawie opowiadał naszym uczniom o swojej pasji. Wszyscy mogli zobaczyć i przymierzyć sprzęt do nurkowania, dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat nurkowania. W kontekście zbliżających się wakacji bardzo dokładnie zostały omówione zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą w wodzie i pod wodą.

         

        Rok szkolny 2017/2018

        Koordynatorzy programu:

        • mgr Dorota Nocoń – nauczyciel przyrody (koordynator programu),

        • mgr Anna Kozubek – nauczyciel j. niemieckiego (członek zespołu programu),

        • mgr Magdalena Lipus – nauczyciel j. polskiego, logopeda (członek zespołu programu),

        • mgr inż. Lilianna Łacheta – nauczyciel matematyki (członek zespołu programu).

         

        Zrealizowaliśmy moduł III
        PROPAGOWANIE ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH
         
         

        Czerwiec 2018

        Wpływ reklamy i mediów na wybory konsumpcyjne dzieci i dorosłych

        W czerwcu w naszej szkole odbyły się zajęcia poświęcone tematyce reklamy i jej wpływu na nasze wybory konsumenckie. Uczniowie z klas 4-7 wykonali plakaty reklamujące różne zdrowe produkty. Można je było podziwiać na gazetce. Ponadto uczniowie dowiedzieli się dlaczego należy ograniczać spożycie soli cukru i soli w codziennej diecie.

        Dbamy o swój uśmiech

        W czerwcu 2018r w naszej szkole przeprowadzono p dla uczniów z klas 1-3 zajęcia edukacyjne dotyczące higieny jamy ustnej we współpracy z PCK i Colgate Polska. Uczniowie przypomnieli sobie dlaczego tak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej, jak prawidłowo szczotkować i nitkować zęby oraz dlaczego należy systematycznie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali szczoteczki do zębów, pasty oraz dyplomy uczestnictwa

        Dzień Sportu – kurs pierwszej pomocy

        W sobotę 9 czerwca odbył się szkolny dzień sportu. Uczniowie rywalizowali w różnego rodzaju konkurencjach. Z zajęciami sportowymi równocześnie w budynku szkoły odbywały się zajęcia z ratownikami medycznymi. Wszyscy uczniowie poznali zasady udzielania pierwszej pomocy i reagowania w sytuacjach trudnych. Praktycznie przećwiczyli przyswojone informacje na temat wzywania pomocy, postępowania z poszkodowanym nieprzytomnym,  resuscytacji krążeniowo – oddechowej, układania poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, opatrywania różnego rodzaju ran (szarpanych, kłutych, ciało obce w ranie), złamań, oparzeń i odmrożeń. Wiedzą także jak zachować się w przypadku omdleń oraz gdy jesteśmy świadkami ataku epilepsji. Wszyscy uczniowie pozytywnie zdali egzamin kończący kurs.

        Zbiórka na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Orzeszu

        Uczniowie i ich rodzice włączyli się w zbiórkę przyborów szkolnych, bielizny oraz innych potrzebnych rzeczy dla dzieci z Domu Dziecka w Orzeszu

        Bezpieczne wakacje – spotkanie z policjantem

        Uczniowie naszej szkoły spotkali się z przedstawicielem policji. Klasy młodsze przypomniały sobie podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku w górach, nad wodą i w domu. Klasy starsze dodatkowo przypomniały sobie zasady bezpiecznego korzystania z internetu, omówiono zagadnienie cyberprzemocy, jak również wyczulono na różnego typu oszustwa w sieci.

        Wizyta w fabryce jogurtów

        Uczniowie klas I i III udali się wraz z wychowawczyniami do fabryki jogurtów DANONE do Bierunia, gdzie mogli poznać od podstaw historię wytwarzania jogurtów i serków DANIO. Zależało nam aby dzieci poznały zalety płynące ze spożywania jogurtów oraz ogólne zasady ich produkcji.  Przygotowana prelekcja oraz przejście przez halę produkcyjną przybliżyło naszym maluchom wartości odżywcze jogurtów. Na zakończenie uczniowie mogli degustować dowolną ilość serków i jogurtów.

        Wycieczka w góry

        Po raz kolejny uczniowie wyruszyli na górski szlak tym razem aby zdobyć Magurkę Wilkowicką 909 m.n.p.m. Trasę na szczyt z Przełęczy Przegibek niebieskim szlakiem kierowali się na Magurkę. Na szczycie przyszedł czas na zasłużony odpoczynek, regenerację sił oraz wbicie kolejnej pieczątki do książeczki  PTTK. W dół inną drogą i szlakiem zielonym w kierunku Wilkowic. Trasa wymagająca pod względem kondycyjnym oraz technicznym. Były liczne korzenie i kamienie, czasami asfalt. Zasady bezpiecznego poruszania się w górach towarzyszyły uczniom od pierwszych kroków.  

        Spływ kajakowy

        W czerwcu uczniowie klasy piątej oraz siódmej poznali nową atrakcję sportową – spływ kajakowy do Przystani Amazonka. Pierwsze pociągnięcia wiosłem wcale nie były takie łatwe i proste, gdyż kajak nie bardzo chciał płynąć z godnie z naszymi oczekiwaniami. Niektórzy zmuszeni byli do wyjścia z kajaku do wody i popchnąć żeby płynąć dalej, Choć wszyscy wracali mokrzy i zmęczeni to mimo wszystko z wielkim animuszem zagrali w piłkę ubrani w ogromne dmuchane kule.

        Maj 2018

        Gminny Turniej Piłki Ręcznej

        17.05.2018 odbył się pierwszy Gminny Turniej Piłki Ręcznej Szkół Podstawowych. W turnieju wzięły udział wszystkie szkoły z gminy Gierałtowice. Nasi uczniowie po zaciętej walce zdobyli I miejsce. Uczniowie chętnie ćwiczą różne dyscypliny sportowe, uczą się współzawodnictwa oraz gry zespołowej.

        Cukier – słodka trucizna

        W szkole zostały przeprowadzone pogadanki z uczniami dotyczące spożywania zbyt dużej ilości cukru. Uczniowie dowiedzieli się jak negatywny wpływ na organizm ma nadmiar cukru w codziennej diecie. Zwrócono również uwagę na to jak czytać etykiety na produktach i jak wybierać te, które są dla zdrowia najlepsze. Uczniowie wiedzą co to są cukry ukryte i jak ich unikać. Zostały przygotowane gazetki, na których przedstawiono ilości cukru w poszczególnych produktach.

        Spotkanie ze specjalistą dla rodziców

        Podczas wywiadówek odbyło się spotkanie dla rodziców z lekarzem – psychiatrą. Pani doktor przypomniała jak ważne jest zdrowie psychiczne nawet najmłodszych i jak należy o to zdrowie dbać. Uświadomiła rodzicom jak ogromnym zagrożeniem w dzisiejszym świecie jest depresja – choroba cywilizacyjna, która w dalszym ciągu jest przez nas lekceważona. Podała kilka sposobów jak rozmawiać z dziećmi, szczególnie nastolatkami. Po spotkaniu rodzice mieli możliwość indywidualnych konsultacji z panią doktor.

        Kwiecień 2018

        Tydzień Ziemi – konkursy ekologiczne

        Tematem tegorocznego Tygodnia Ziemi było „Zredukujmy ilość śmieci”. Wychowawcy w klasach przeprowadzili godziny wychowawcze na temat sposobów ochrony przyrody i środowiska na co dzień. Przeprowadzono kilka konkursów plastycznych, w których wzięło udział ponad 70 uczestników: „Ziemia ma tylko jedno życie więc je chrońmy należycie” oraz „Metoda na smoga” – plakat oraz konkurs dla klas 1-6 „Drugie życie śmieci”. Uczniowie zrobili z plastikowych butelek i innych odpadów wiele ciekawych rzeczy: od miotły, przez różne zabawki aż po ozdoby i biżuterię. Uczniowie klas 4-7 wzięli również udział w Szkolnym Turnieju Wiedzy Ekologicznej.

        Mistrzostwa ratownictwa PCK

        W dniu 25 kwietnia 2018 roku drużyna ratownicza ze Szkolnego Klubu PCK wzięła udział w rejonowym etapie Mistrzostw Ratownictwa PCK w Knurowie. Mieli do pokonania 9 stacji o różnym stopniu trudności, gdzie oceniane było nie tylko udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu, wezwanie odpowiednich służb ratowniczych ale także współpraca w grupie. Uczniowie pomagali osobie użądlonej przez owada, dziecku które straciło przytomność, rodzącej dziewczynie, osobie po zatruciu oraz osobie w strefie skażenia. Ponadto musieli napisać test oraz wykonać na fantomie resuscytację krążeniowo-oddechową i to wszystko w określonym czasie. Nasi uczniowie spisali się świetnie.

        Gminne Zawody Pływackie

        Nasi uczniowie kolejny raz pokazali się z jak najlepszej strony, zdobywając wysokie miejsca w tych zawodach i aż 18 medali. Udowodnili, że z roku na rok ich umiejętności pływackie są coraz lepsze. Uczniowie wiedzą, że systematyczne ćwiczenia a basenie korzystnie wpływają na ich zdrowie oraz samopoczucie.

        Marzec 2018

        Pierwsza Pomoc – szkolenie dla nauczycieli

        We wtorek 20 marca nauczyciele wzięli udział w szkoleniu z pierwszej pomocy.  Celem szkolenia było przygotowanie uczestników do prawidłowego udzielania pierwszej pomocy osobom znajdującym się w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Uczestnicy poznali zasady prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, obsługi automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED, zaopatrywania urazów, postępowania w przypadku wypadku komunikacyjnego oraz postępowania w wybranych stanach zagrożenia życia.

        Dzień Wody

        W dniu 23 marca 2018 roku świętowaliśmy na terenie naszej szkoły MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WODY. Wszystkie klasy przygotowały plakaty na temat wody i sposobów jej oszczędzania. Klasy 1-3 przeczytały komiks na temat wody, klasy 4a i 4b obejrzały prezentację pt: „ Przygody Kropelki Elki” i rozwiązały krzyżówki na tematy związane z wodą. Klasy 5-7 brały udział w grze terenowej na temat wody. Wszyscy bawili się doskonale! Uczniowie wiedzą jak dużą rolę w ich życiu odgrywa woda, wiedzą również że należy jej wypijać co najmniej 1,5 l dziennie.

        Pomoc dzieciom w Syrii

        27 i 28 marca w naszej szkole przeprowadzona była zbiórka pieniędzy na rzecz dzieci w Syrii. Uczniowie oraz ich rodzice chętnie zaangażowali się w akcję niesienia pomocy potrzebującym.

        Zielono mi – Święto owoców

        Z okazji I Dnia Wiosny uczniowie przychodzili do szkoły ubrani na zielono. W tym dniu obchodziliśmy Dzień Zielonych Warzyw i Owoców. Uczniowie przygotowywali plakaty zachęcające do spożywania sałaty, ogórków, pietruszki, koperku, kiwi oraz innych zielonych warzyw i owoców. Rozegrano również ciekawe konkursy sprawdzające wiedzę uczniów na temat wartości odżywczych wymienionych produktów. Wszystkim dopisywały świetne humory a na koniec odbył się pokaz mody wiosennej.

        Luty 2018

        Wyjazd – House Of Air (zdjęcia)

        W lutym odbyła się wycieczka do pobliskiego parku trampolin "House of Air". Uczniowie klas 4 -7 świetnie się bawili skacząc na różnego rodzaju trampolinach, pokonywali tory przeszkód oraz próbowali swoich sił na ściance wspinaczkowej

        Gminny Turniej Koszykówki (zdjęcia)

        W dniu 21.02.2018 roku odbył się Gminny Turniej Koszykówki szkół podstawowych w Gierałtowicach. Uczniowie kolejny raz udowodnili, że potrafią walczyć fair – play oraz że sport nie jest dla nich problemem

        Wyjazd na lodowisko

        26 lutego 2018r nasi uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoje zdolności jazdy na łyżwach na lodowisku TAFLA w Gliwicach. Niektórzy dzielnie walczyli ze śliskim lodem inni doskonalili swoje naprawdę wysokie umiejętności..

        Mały ratowniczek

        W ramach kółka przyrodniczego oraz zajęć świetlicowych uczniowie poznawali zasady udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, telefony alarmowe a także zasady bezpieczeństwa w trakcie zabawy, wypoczynku w domu i na świeżym powietrzu. Poznali również zasady i przeprowadzali resuscytację krążeniowo oddechową na fantomie.

        Zbiórka na rzecz schroniska dla zwierząt

        Cała społeczność szkolna włączyła się w zbiórkę karmy dla psów i kotów ze schroniska w Rudzie Śląskiej.

        Styczeń 2018

        Cyberprzemoc – zajęcia z pedagogiem

        Dnia 4 stycznia 2018 roku w klasie VI przeprowadzone zostały zajęcia, które miały na celu jeszcze lepiej przybliżyć uczniom zjawisko cyberprzemocy oraz uwrażliwić ich na specyfikę problemu. Dzieci poznały konsekwencje nieprawidłowego korzystania z internetu, zarówno od strony ofiary, jak i sprawcy. Efektem przeprowadzonych zajęć było wypracowanie reguł bezpiecznego i kulturalnego korzystania z sieci - ETYKIETY, oraz zasad reagowania w sytuacjach cyberprzemocy. Wiedzą, że o wszystkich nieprzyjemnych sytuacjach w sieci warto rozmawiać, np. z rodzicami czy nauczycielami. Oni pomogą w rozwiązaniu problemu. Można również zadzwonić do Helpline.org.pl pod bezpłatny numer 800 100 100.

        Udział w programie Super Wiewiórka

        W ramach kółka przyrodniczego i zajęć świetlicowych realizowano program „Super Wiewiórka – przyjaciółka Oli i Kuby” przy współpracy i na materiałach PCK. Brali w nim udział uczniowie z klas 1-4 poznając zagadnienia  związane właściwymi nawykami higienicznymi w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób a także zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa. Przeprowadzono zajęcia dotyczące higieny jamy ustnej, prawidłowego mycia zębów oraz następstw nieprzestrzegania zasad higieny jamy ustnej oraz konieczności systematycznego odwiedzania dentysty. Odbyły się także zajęcia dotyczące zasad higieny osobistej oraz dobierania odpowiedniego stroju do pory roku, pogody i innych okoliczności.

        Wspólne kolędowanie

        16 stycznia gościliśmy w naszej szkole wychowanków oraz opiekunów z Zespołu Szkół nr 1 Specjalnych w Mikołowie. Uczniowie wystawili przepiękne Jasełka, przepełnione radością. Następnie wszyscy razem korzystając z okazji śpiewali kolędy. Na koniec odbyły się wspólne tańce i zabawy.

        Dietetyk w szkole

        W styczniu naszą szkołę odwiedził dietetyk. Na spotkaniu z rodzicami jak również uczniami przypomniał najważniejsze zasady zdrowego odżywiania. Uzmysłowił szkodliwość nadmiaru cukru w diecie każdego człowieka oraz uczulił na spożywanie napojów gazowanych oraz różnego typu "energetyków". Dietetyk przekazał również wiedzę związaną z konserwantami – w jaki sposób czytać etykiety oraz jak sprawdzić czy tzw. „E” jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Przypomniał również jak ważne jest spożywanie często ale małych, pełnowartościowych  posiłków w ciągu dnia oraz jak istotną rolę odgrywa woda w naszym codziennym życiu. Powinniśmy spożywać co najmniej 1,5 l wody dziennie. Dietetyk przypomniał rodzicom jak istotne jest śniadanie i z czego takie śniadanie powinno się składać, aby dostarczało odpowiednich składników odżywczych.

        Stop smogowi!

        Od 10 stycznia 2018 roku dzięki współpracy z Urzędem Gminy w Gierałtowicach na terenie naszej szkoły znajduje się tablica informująca o jakości powietrza na terenie Chudowa. Uczennice klasy 7 codziennie rano sprawdzają na stronie internetowej jakość powietrza na terenie Chudowa oraz aktualizują informacje na tablicy, dzięki czemu wszyscy wiemy czym oddychamy.

        Wyjazd na narty – Nowa Osada

        W dniu 5 stycznia uczniowie naszej szkoły oraz ich rodzice aktywnie spędzili czas na nartach w Wiśle na stoku Nowa Osada. Po wspólnej rozgrzewce oraz przypomnieniu zasad bezpieczeństwa wszyscy chętnie ruszyli na stok. Uczniowie oraz rodzice aktywnie spędzili czas, doskonaląc swoje umiejętności i dbając o swoją kondycję fizyczną. Dzięki tego typu wyjazdom uczniowie poznają różne sposoby spędzania czasu wolnego

        Grudzień 2017

        Akcja charytatywna „Szlachetna Paczka”

        Cała społeczność szkolna wzięła udział w akcji „Szlachetna Paczka”. Zakupiono m.in. żywność, ubrania, artykuły szkolne oraz biurko dla pewnej rodziny, która nagle znalazła się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Uczniowie kolejny raz wykazali się wielkim zrozumieniem na potrzeby innych.

        Gminny Turniej Piłki Nożnej Halowej

        Nasza szkoła była organizatorem  Gminnego Turnieju Piłki Nożnej Halowej, w którym brały udział reprezentacje szkół podstawowych z naszej gminy. Uczniowie uczą się zasad współzawodnictwa oraz zasad fair - play, wiedzą też jak kulturalnie kibicować.

        Spotkanie z policjantem

        Dnia 7 grudnia 2017 roku gościliśmy w naszej szkole dzielnicowego st.asp. Piotra Powalę. Wszyscy uczniowie  mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach, w których tematem było „Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy a konsekwencje prawne”. Zajęcia miały na celu przypomnienie i uświadomienie zagrożeń płynących z niebezpiecznych zachowań zarówno w szkole, w domu i na ulicy. Ważne było, by uczniowie zrozumieli potrzebę zachowania się zgodnie z regulaminem szkoły, zasadami bezpieczeństwa na drodze oraz przewidywali skutki swoich działań. Ponadto utrwalili podstawowe zasady korzystania z pomocy Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej, czy Policji.

        Gminne Zawody Pływackie

        13 grudnia 2017r  odbyły się Gminne Zawody Pływackie stylem grzbietowym, dowolnym i klasycznym. Zarówno uczniowie klas młodszych jak i starszych dzielnie walczyli o jak najlepsze wyniki, mimo to nie wszystkim udało się stanąć na przysłowiowym pudle. Jednak wszyscy zasługują na pochwałę i wielkie brawa. W tym roku zdobyliśmy 16 medali  w tym 7 złotych, 3 srebrne i 5  brązowych. Niewątpliwym sukcesem było 3 miejsce naszej sztafety. Uczniowie dbają o swoją kondycje oraz samopoczucie, aktywnie spędzając czas.

        Gminne Zawody Wspinaczkowe o Puchar Wójta Gminy Gierałtowice

        12 grudnia w ZSP w Gierałtowicach naszych 12 uczniów uczestniczyło w zawodach wspinaczkowych. Przerażający widok ścianki wspinaczkowej nie zrobił na naszych uczniach większego wrażenia. Z wielką ochotą i determinacją pokonywali trudności jakie spotykali podczas wspinania, walcząc o jak najlepszy czas.

        Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

        15 grudnia uczennica klasy VII wzięła udział i zajęła II miejsce w Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy.

        Spotkanie ze strażakiem z Państwowej Straży Pożarnej w Knurowie

        19 grudnia wszyscy uczniowie naszej szkoły spotkali się ze strażakiem z Państwowej Straży Pożarnej w Knurowie. Przybliżył on uczniom zagrożenia związane z nieostrożnym postępowaniem z ogniem. Uczniowie oglądając krótkie tematyczne filmiki dowiedzieli się jak należy zachować się w razie pożaru, jakie są poszczególne etapy postępowania w takim przypadku. Należy zachować spokój oraz zaalarmować osoby będące w strefie zagrożenia, następnie wezwać straż pożarną korzystając z nr 998 lub 112.  Uczniowie dowiedzieli się również jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa mogą wynikać z nieprawidłowego użytkowania sprzętów domowych. Szczególnie zwrócił uwagę na zasady postępowania w przypadku zapalenia się tłuszczu. Zachęcał do zakładania czujników dymu, które mogą uratować życie. Strażak przypomniał również uczniom, że fajerwerki i petardy to nie zabawka, a używać ich mogą tylko osoby pełnoletnie.

        Pomocna dłoń” przy współpracy PCK

        Szkolny Klub Wolontariatu oraz Szkolne Koło PCK w ramach ogólnopolskiej akcji ”Pomocna dłoń”  przeprowadziły na terenie naszej szkoły kwestę w trakcie Jasełek. Za zebrane pieniądze zostały przygotowane paczki żywnościowe na Święta Bożego Narodzenia dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Chudowa. Uczniowie z wielkim zapałem zaangażowali się w tą akcję.

        Listopad 2017

        Śniadanie Daje Moc  (zdjęcia)

        W ramach przygotowań do tegorocznej edycji akcji „ŚNIADANIE DAJE MOC”  w naszej szkole przeprowadzono  we wszystkich klasach lekcje, na których przypomniane zostały zasady zdrowego odżywiania, omówiona była nowa piramida zdrowego żywienia, a także przypomniano o tym jak ważne jest mycie rąk przed posiłkiem.  Jako podsumowanie uczniowie wykonywali plakaty na wcześniej wybrany i omówiony temat. Dzieci uczestniczące w zajęciach świetlicowych wysłuchały audiobooków o przygodach Kosmicznych Agentów: Toli, Maksa i Wszystkojada na planecie Niedojadków. Najpierw odwiedzili oni GĄBKOBUŁKOZJADACZY, którzy odżywiają się tylko bułkami i wcale nie myją rąk. Następnym przystankiem była osada ŁYŻKOWCÓW, którzy z kolei jedzą tylko zupy i papki i ciągle są głodni. Nasi agenci przekazali w ciekawy sposób 12 zasad zdrowego odżywiania i przypomnieli o zasadach higieny – dlaczego tak ważne jest mycie rąk. Po wysłuchaniu tych ciekawych historyjek uczniowie wykonali prace plastyczne na temat Planety Niedojadków oraz Piramidy Zdrowego Żywienia. Wszyscy świetnie się bawili.

        Wizyta w restauracji „Biały Dom”

        22 listopada uczniowie klas V – VII wybrali się na lekcję savoir – vivre do restauracji Biały Dom, gdzie pod okiem wykwalifikowanej kadry zobaczyli pracę w restauracji od podszewki. Rozpoczynają pracę od zwiedzania kuchni i obserwacji pracy kucharza oraz pomocników, poprzez pracę z gośćmi na sali jako kelner. Na samym końcu szef sali instruował wszystkich jak poprawnie używać sztućców a przede wszystkim kulturalnie spożywać posiłki. Dowiedzieli się również jak przygotowywać posiłki smaczne ale przede wszystkim zdrowe dla tak dużej grupy.

        Edukacja przeciwpożarowa

        Klasy III i IV w listopadowy poniedziałek odwiedziły Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie. Ścieżka edukacyjna z ciekawymi filmami oraz pokazami skutków nieodpowiedzialnych działań człowieka, uświadomiły uczniom jak ważna jest wiedza na temat przyczyn pożarów i innych niebezpieczeństw związanych z zagrożeniem życia i zdrowia. Podczas wycieczki uczniowie poznali jakie predyspozycje  musi mieć człowiek by zostać strażakiem. Nowoczesny sprzęt i samochody strażackie były wielka atrakcją dla naszych uczniów.

        Październik 2017

        Wycieczka szkolna do Ustronia

        Cała społeczność szkolna 3 października wyruszyła zdobyć Czantorię - najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim na wysokości 995 m n.p.m. Wszyscy dzielnie maszerowali i podziwiali przepiękne widoki. Uczniowie spędzili aktywnie czas wolny, przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa w górach.

        Zajęcia z pedagogiem z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Knurowie

        Na początku października klasa IV wzięła udział w serii zajęć ze specjalistami z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej z Knurowa. Głównym celem zajęć była nauka radzenia sobie z emocjami, wyrażania ich oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

        Ręce pod lupą

        W klasach I - VII oraz podczas zajęć świetlicowych zostały przeprowadzone pogadanki z nauczycielem przyrody, z wykorzystaniem programów komputerowych i prezentacji multimedialnych, na temat tego jak ważne jest mycie rąk przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po powrocie z podwórka czy po zabawie ze zwierzętami. Ponadto na korytarzu szkolnym znajduje się gazetka na ten temat, która w obrazowy sposób przypomina dzieciom kiedy i jak prawidłowo należy myć ręce. 15 października obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Mycia Rąk.

        Wycieczka do Centrum Powiadomień Ratowniczych w Katowicach

        26 października uczniowie klas IV udali się na wycieczkę do Centrum Powiadomień Ratowniczych w Katowicach. Podczas wyjazdu mieli okazję zwiedzić to bardzo ciekawe miejsce, o istnieniu którego wielu do tej pory nie wiedziało. Na początku wszyscy wysłuchali krótkiego wykładu na temat korzystania z numeru alarmowego 112. Następnie, podzieleni na dwie grupy, uczniowie udali się na salę operacyjną, gdzie przyjmowane są zgłoszenia osób dzwoniących pod numer 112. Mieli okazję porozmawiać z operatorem oraz zobaczyć jak wygląda przyjmowanie zgłoszeń. Młodzież przeszła też kurs pierwszej pomocy. Każdy uczeń miał okazję przeprowadzenia na manekinie resuscytacji pod okiem ratownika medycznego. Z Centrum wszyscy wyszli bardzo zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia.

        Wycieczka szkoleniowo – turystyczna do Bielska – Białej

        W dniu 3.10.2017 obyła się wycieczka wyjazdowo-szkoleniowa do Bielska-Białej. Uczniowie (15 osób) nauczyli się m.in. jaką mieć prawidłową pozycje na rowerze, jak bezpiecznie hamować i skręcać. Po kilku treningowych przejazdach i skorygowaniu błędów oraz złych nawyków grupa wyruszyła na ścieżki rowerowe w pobliski Cygański Las.

        Turniej tenisa stołowego

        Uczniowie klas starszych walczyli o Mistrzostwo Szkoły w Tenisie Stołowym. Rozgrywki odbywały się po zakończonych zajęciach lekcyjnych. Uczniowie miło i aktywnie spędzili czas wolny, przypominając sobie zasady fair-play oraz nabywając nowe umiejętności.

        Wrzesień 2017

        Akcja Sprzątanie Świata

        Wszyscy uczniowie wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem sprzątali najbliższą okolicę, łącznie zbierając ponad 60 worków śmieci. W podziękowaniu za udział w akcji, dzięki współpracy z UG w Gierałtowicach uczniowie wzięli udział w przedstawieniu ekologicznym.

        Bieg o Puchar Wójta Gminy Gierałtowice (zdjęcia)

        0 września 2017r. na terenie zamku w Chudowie odbyły się Biegi o Puchar Wójta Gminy Gierałtowice, w których uczestniczyli nasi uczniowie, zajmując czołowe miejsca. Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w tego typu akcjach dbając o swoją kondycję.

         

         

        Rok szkoly 2016/2017

        Koordynatorzy programu:

        • mgr Lilianna Łacheta – nauczyciel matematyki (koordynator programu),
        • mgr Dorota Nocoń – nauczyciel przyrody (koordynator programu),
        • mgr Anna Kozubek – nauczyciel j. niemieckiego (członek zespołu programu),
        • mgr Magdalena Lipus – logopeda (członek zespołu programu).

         

        Zrealizowaliśmy moduł II
        AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA POPRZEZ SPORT I REKREACJĘ

         

         

        Czerwiec 2017

        Wycieczka na Jurę

        6 czerwca uczniowie klas IV-VI wzięli udział w wycieczce na Jurę, gdzie spotkali się z Ratownikami
        GOPR na Bazie Biwakowo - Szkoleniowej Ratowników Górskich TABOR u SZAROTKI. Wysłuchali
        prelekcji o zasadach bezpieczeństwa podczas aktywnego wypoczynku w górach i na Jurze oraz wzięli
        udział w zajęciach plenerowych z wykorzystaniem technik linowych. Na zakończenie pod czujnym
        okiem instruktorów uczniowie przeprawili się przez tunel jaskiniowy oraz spróbowali swoich sił w
        spinaczce skalnej.

        Przedstawienie teatralne na temat zagrożeń w sieci

        Naszą szkołę odwiedzili artyści z Krakowa, którzy zaprezentowali przedstawienie „Smygry”. Wszyscy
        uczniowie mieli okazję zobaczyć jakim zagrożeniem jest dla nich Internet oraz gry komputerowe.
        Dowiedzieli się też jak łatwo wpaść w nałóg oraz, że doskonałą alternatywą wobec spędzania czasu przed
        komputem jest ruch na świeżym powietrzu.

        Spotkanie z bokserami z KS Garda Gierałtowice

        Wszyscy uczniowie podczas spotkania z zawodnikami i trenerem mieli okazję bliżej poznać dyscyplinę
        sportową jaką jest boks. Bokserzy pokazali jak wygląda ich codzienny trening oraz stoczyli pokazową
        walkę bokserską.

        Festyn rodzinny połączony z rozgrywkami sportowymi

        Uczniowie wraz z rodzicami wzięli udział w tegorocznym festynie rodzinnym, który połączony był ze
        zmaganiami sportowymi. Rozegrane zostały mecze piłki nożnej, a dodatkowo uczniowie mieli możliwość
        sprawdzenia swoich umiejętności w różnych konkurencjach sportowych. Dzięki temu mogli spędzić
        wspólnie czas na świeżym powietrzu.

        Gminny Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych (zdjęcia)

        Podczas corocznych rozgrywek piłkarskich naszą szkołę reprezentowały trzy drużyny, zarówno w
        kategorii klas młodszych, jak i starszych udało nam się zająć drugie miejsca.

        Dzień Sportu – najlepszy sportowiec w szkole

        Wszyscy uczniowie wzięli udział w Dniu Sportu. Chętni uczniowie z poszczególnych klas brali
        udział w konkurencjach takich jak: bieg na 60m, bieg 200m, sztafeta 3x 200m, rzuty do kosza, rzuty do
        celu, tor przeszkód oraz ringo. Reprezentacje klas zdobywały punkty na rzecz swojej klasy i po ich
        podsumowaniu wyłoniono zwycięzców. W międzyczasie trwał też Mini Turniej Tenisa Ziemnego.
        Uczniowie spędzili aktywnie czas na powietrzu, dbając o swój rozwój fizyczny.

        Wycieczka rowerowa

        22 czerwca odbyła się druga wycieczka rowerowa (klasy V i VI), której trasa obejmowała prawie 26 km
        i prowadziła przez Halembę, Śmiłowice i Paniowy. Uczniowie przed rozpoczęciem wycieczki sprawdzili
        sprzęt oraz przypomnieli zasady ruchu drogowego. Uczniowie nie mieli żadnych problemów z pokonaniem tej odległości.

        Zbiórka na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Orzeszu

        Uczniowie i ich rodzice włączyli się w zbiórkę przyborów szkolnych, bielizny oraz innych potrzebnych
        rzeczy dla dzieci z Domu Dziecka w Orzeszu.

        Karta rowerowa

        Uczniowie klasy IV przez cały rok szkolny przygotowywali się do zdobycia karty rowerowej. Uczniowie
        podczas zajęć technicznych omówili tematykę związaną z przepisami ruchu drogowego oraz zasadami
        bezpiecznego poruszania się po drodze rowerem.

        Maj 2017

        Wycieczka rowerowa

        Uczniowie klasy V i VI oraz chętni rodzice uczestniczyli w wycieczce rowerowej. 23 kilometrowa trasa
        przebiegała przez tereny leśne i boczne drogi ościennych miejscowości. Uczestnicy aktywnie spędzili
        czas wolny.

        Pogadanka z policjantem – prawa i obowiązki w Internecie

        Młodzież klas III-VI spotkała się z dzielnicowym, który wyjaśnił jakie prawa i obowiązki mają wszyscy
        korzystający z Internetu. Uczniowie wiedzą, że nie wolno ściągać filmów ani gier na swój komputer oraz
        wiedzą jakie muszą spełniać warunki aby założyć konto na portalach społecznościowych.

        Pogadanka z pielęgniarką szkolną – prawidłowa postawa ciała

        Podczas zajęć świetlicowych pielęgniarka szkolna przeprowadziła pogadankę dotyczącą prawidłowej
        postawy ciała. Uczniowie wiedzą jak należy prawidłowo siedzieć, chodzić czy podnosić cięższe
        przedmioty oraz jak ważny jest ruch w profilaktyce dbania o kręgosłup.

        Gminne zawody pływackie

        15.05.17r. na Pływalni Wodnik odbyły się Gminne Zawody Pływackie pod patronatem Wójta Gminy
        Gierałtowice. W zawodach uczestniczyli też pływacy z naszej szkoły. Wielu z nich udało się zająć
        wysokie miejsca.

        Spotkanie z fizjoterapeutą

        Wszyscy uczniowie spotkali się z fizjoterapeutą, który wyjaśnił jak należy utrzymywać prawidłową
        postawę ciała a tym samym dbać o swój kręgosłup. Przypomniał jak należy prawidłowo siedzieć. Pokazał
        też uczniom kilka ćwiczeń i przypomniał o istotnej roli codziennej gimnastyki jako najlepszej metodzie
        dbania o kręgosłup.

        Wycieczka do Brennej

        Wszyscy chętni uczniowie wzięli udział w wycieczce do Brennej. Przypomnieli sobie zasady
        obowiązujące podczas wędrówek górskich i ruszyli w trasę zielonym szlakiem wzdłuż wyciągu na Stary
        Groń 792 m.n.p.m. by później dotrzeć do Chaty Grabowej pod Grabową 907 m.n.p.m, gdzie mieli czas
        na regenerację sił. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z czasu spędzonego aktywnie na świeżym powietrzu.

        Konkurs „Moja ulubiona dyscyplina sportowa”

        Uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością prezentując
        swoje ulubione dyscypliny sportowe. Wśród nich znalazły się: siatkówka, piłka nożna, jazda na rowerze,
        jazda na deskorolce czy skoki na trampolinie.

        Zasada fair – play

        Uczniowie podczas zajęć świetlicowych podzieleni na grupy przygotowali plakaty przedstawiające
        zasadę fair – play. Natomiast uczniowie klasy VI wzięli udział w konkursie klasowym plastycznym pt:
        „Zasada fair – play”. Poprzez zabawę przypomnieli sobie, że nie ważna jest wygrana ale sam udział oraz
        sportowa postawa. Prace uczniów oraz plakaty zostały wywieszone na gazetce.

        Zajęcia warsztatowe z pedagogiem szkolnym

        Uczniowie klasy V wzięli udział w zajęciach warsztatowych dotyczących umiejętnego rozwiązywania
        konfliktów w grupie rówieśniczej. Wiedzą jak radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz jak rozmawiaćz rówieśnikami.

        Kwiecień 2017

        Spotkania z psychologiem – bezpieczeństwo w sieci

        Wszyscy uczniowie wzięli udział w serii spotkań z psychologiem. Tematyka dotyczyła zagadnień
        związanych z bezpiecznym korzystaniem z Internetu i dostosowana była do kategorii wiekowej uczniów.
        Młodzież naszej szkoły dowiedziała się między innymi jakie zagrożenia czyhają w sieci, czym jest
        cyberprzemoc oraz jak gry komputerowe wpływają na człowieka. Odbyło się również spotkanie
        skierowane dla wszystkich rodziców.

        Tydzień Ziemi – konkursy ekologiczne

        Tematem tegorocznego Tygodnia Ziemi było „W kierunku natury”. Wychowawcy w klasach
        przeprowadzili godziny wychowawcze na temat sposobów ochrony przyrody i środowiska na co dzień.
        Przeprowadzono kilka konkursów plastycznych, w których wzięło udział ponad 60 uczestników: „Ziemia
        ma tylko jedno życie więc je chrońmy należycie” oraz „Metoda na smoga” – plakat oraz konkurs dla
        klas 1-6 „Drugie życie butelki PET”. Uczniowie zrobili z plastikowych butelek wiele ciekawych rzeczy:
        od miotły, przez różne zabawki aż po ozdoby i biżuterię. Uczniowie klas 4-6 wzięli również udział w
        Szkolnym Turnieju Wiedzy Ekologicznej. Ponadto 2 grupy uczniów wzięły udział w warsztatach pt.”
        Recykling” . W ramach podsumowania uczniowie z klasy drugiej przygotowali akademię, w trakcie
        której dawali nam dobre rady na odpady.

        Zbiórka na rzecz schroniska „Psitulmnie”

        Cała społeczność szkolna włączyła się w zbiórkę karmy dla psów i kotów ze schroniska Psitulmnie
        w Zabrzu.

        Marzec 2017

        Mam talent – pokazy naszych uczniów

        21 marca w naszej szkole odbył się pokaz talentów naszych uczniów. Było głośno i tanecznie, mogliśmy
        usłyszeć popisy wokalne i instrumentalne, pokazy tańca oraz gimnastyki artystycznej, boksu a nawet
        układania kostki Rubika na czas.

        Gimnastyka artystyczna

        Wszyscy uczniowie zobaczyli występ naszej uczennicy Emilii Krawczyk wraz z koleżanką, z którą
        ćwiczy gimnastykę artystyczną pod opieką Pani Aleksandry Wodyk z KPKS Halemba.

        Zajęcia prowadzone przez specjalistów z PPP z Knurowa

        Klasa IV wzięła udział w serii zajęć ze specjalistami z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej z
        Knurowa. Głównym celem zajęć była nauka radzenia sobie z emocjami, wyrażania ich oraz radzenia
        sobie w trudnych sytuacjach. Specjaliści spotkali się również z rodzicami uczniów, aby omówić
        spostrzeżenia oraz przekazać wskazówki do pracy z dziećmi w domu.

        Mały ratowniczek

        W ramach kółka przyrodniczego oraz zajęć świetlicowych uczniowie poznawali zasady udzielania
        pierwszej pomocy przedlekarskiej, telefony alarmowe a także zasady bezpieczeństwa w trakcie zabawy,
        wypoczynku w domu i na świeżym powietrzu. Poznali również zasady i przeprowadzali resuscytację
        krążeniowo oddechową na fantomie.

        Luty 2017

        Święto cytrusów

        6 lutego 2017 w naszej szkole obchodziliśmy Święto Cytrusów. Z tej okazji uczniowie napisali
        przepiękne wiersze oraz rymowanki o cytrusach. Uczniowie w tym dniu ubierali się w kolorach
        najbardziej znanych cytrusów. Wszyscy uczniowie poprzez zabawę dowiedzieli się wielu cennych
        informacji o tego rodzaju owocach.

        Mażoretki

        7 lutego 2017 wszyscy uczniowie mogli podziwiać pokazy mażoretek z Formacji Tanecznej Zygzak
        z Czerwionki - Leszczyn. Zawodniczki przedstawiły układy choreograficzne z wykorzystaniem pałeczek
        mażoretkowych czyli tzw. batonów. Zawodniczki oraz ich trenerka opowiedziały jak trudną dyscyplinę
        sportową uprawiają, wymagającą wielu poświęceń i samodyscypliny.

        Spotkanie ze sportowcem

        Naszą szkołę odwiedził pan Jarosław Prokop, który jest instruktorem jazdy na nartach, pływania oraz
        trenerem. Brał udział w Tour de Pologne, z roweru szosowego przesiadł się na rower górski. Poza
        rowerami jego pasją są narty a dokładnie Skialpinizm, przybliżył wszystkim uczniom różnice pomiędzy
        zwykłymi zjazdami na nartach a Skialpinizmem. Przywiózł do szkoły bardzo dużo sprzętu, z którego
        korzysta. Pana Jarek ciągle jednak poszukuje czegoś nowego kolejną rzeczą, która go pochłania to Cross
        Triathlon - czyli połączenie pływania, jazdy na rowerze górskim oraz biegania. Wszyscy uczniowie
        naszej szkoły mogli poznać kolejne ciekawe dyscypliny sportu a także przymierzyć sprzęt i stroje
        potrzebne do ich uprawiania.

        Wyjazd na narty

        W dniu 10 lutego uczniowie naszej szkoły oraz ich rodzice aktywnie spędzili czas na nartach w Wiśle na wyciągu Klepki. Po wspólnej rozgrzewce oraz przypomnieniu zasad bezpieczeństwa wszyscy chętnie
        ruszyli na stok. Uczniowie oraz rodzice aktywnie spędzili czas, doskonaląc swoje umiejętności i dbając o
        swoją kondycję fizyczną.

        Styczeń 2017

        Spotkanie z policjantem – bezpieczne ferie (zdjęcia)

        10 stycznia uczniowie naszej szkoły spotkali się z dzielnicowym, który przypomniał zasady
        bezpiecznego zachowania podczas ferii zimowych. 100% uczniów wie jak bezpiecznie bawić się w czasie
        ferii zimowych i jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Znają zasady korzystania z lodowisk, unikania
        zamarzniętych stawów i rzek oraz postępowania w kontaktach z nieznajomymi a także zasady
        bezpiecznego korzystania z Internetu oraz portali internetowych. Wszyscy uczniowie naszej szkoły znają
        numery alarmowe oraz potrafią wezwać pomoc.

        Konkurs plastyczny – „Aktywnie i bezpiecznie spędzam czas”

        Uczniowie przed rozpoczęciem ferii wzięli udział w konkursie plastycznym "Aktywnie i bezpiecznie
        spędzam czas". Przypomnieli sobie poprzez zabawę zasady bezpiecznego wypoczynku. Poznaliśmy
        ulubione formy wypoczynku naszych uczniów.

        Udział w programie Super Wiewiórka

        W ramach kółka przyrodniczego i zajęć świetlicowych realizowano program „Super Wiewiórka –
        przyjaciółka Oli i Kuby” przy współpracy i na materiałach PCK. Brali w nim udział uczniowie z klas 1-4
        poznając zagadnienia związane właściwymi nawykami higienicznymi w celu zapobiegania
        rozprzestrzenianiu się chorób a także zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa. Przeprowadzono zajęcia
        dotyczące higieny jamy ustnej, prawidłowego mycia zębów oraz następstw nieprzestrzegania zasad
        higieny jamy ustnej oraz konieczności systematycznego odwiedzania dentysty. Odbyły się także zajęcia
        dotyczące zasad higieny osobistej oraz dobierania odpowiedniego stroju do pory roku, pogody i innych
        okoliczności.

        Grudzień 2016

        Kurs pierwszej pomocy

        100% uczniów klasy VI poznało zasady udzielania pierwszej pomocy i reagowania w sytuacjach
        trudnych. Praktycznie przećwiczyli przyswojone informacje na temat wzywania pomocy, postępowania
        z poszkodowanym nieprzytomnym, resuscytacji krążeniowo – oddechowej, układania poszkodowanego
        w pozycji bocznej ustalonej, opatrywania różnego rodzaju ran (szarpanych, kłutych, ciało obce w ranie),
        złamań, oparzeń i odmrożeń. Wiedzą także jak zachować się w przypadku omdleń oraz gdy jesteśmy
        świadkami ataku epilepsji. Wszyscy uczniowie pozytywnie zdali egzamin kończący kurs.

        Akcja charytatywna „Szlachetna Paczka”

        Cała społeczność szkolna wzięła udział w akcji „Szlachetna Paczka”. Zakupiono m.in. żywność, ubrania,
        buty oraz książki dla samotnej mamy wychowującej dwóch synów.

        Halowy Turniej Piłki Nożnej

        Nasza szkoła była organizatorem Gminnego Turnieju Piłki Nożnej Halowej, w którym brały udział reprezentacje szkół podstawowych z naszej gminy. Uczniowie uczą się zasad współzawodnictwa oraz
        zasad fair - play, wiedzą też jak kulturalnie kibicować.

        Kampania Umiem Pływać

        Nasza szkoła przystąpiła do Kampanii Umiem pływać Każde dziecko z klas I-III otrzymało czepek a
        szkoła matę pływacką. Dzieci angażują się w rzeczy, które sprawiają im radość. A takie właśnie jest
        pływanie z Kinder+Sport. Celem kampanii jest zmiana zwykłych godzin spędzanych na basenie w naukę
        poprzez zabawę. Dzięki temu dzieci zaangażują się w aktywność, która będzie dla nich przyjemnością a
        nie obowiązkiem.

        Szkolne Zawody Pływackie (zdjęcia)

        Na Pływalni Wodnik w Paniówkach odbyły się Szkolne Zawody Pływackie. W zawodach brało udział 83
        (70 %) uczniów z klas I – VI, którzy rywalizowali w różnych konkurencjach pływackich w stylu
        dowolnym, grzbietowym i klasycznym i na różnych dystansach. Uczniowie byli bardzo zaangażowani i
        dali z siebie wszystko.

        Spotkania z pedagogiem szkolnym dla rodziców

        W czasie spotkania z rodzicami uczniów klasy V została przeprowadzona pogadanka pt: „Jak rozmawiać
        z dzieckiem o szkole, czyli kilka słów o współpracy”. Jej celem było zaprezentowanie rodzicom
        korzyści, jakie płyną z rozmów z dzieckiem oraz warunków, jakie musi spełniać ta rozmowa, żeby miała
        znamiona skuteczności. Tematem spotkania w klasie II były: „Wymagania w procesie wychowania
        człowieka – jak wychować szczęśliwego i świadomego swojej wartości człowieka”. Pedagog zwrócił
        uwagę na istotny element wychowania - adekwatne wymagania, które mogą stać się motorem
        napędowym rozwoju dziecka. Stawianie dziecku takich wymagań zapewnia mu poczucie
        bezpieczeństwa, buduje właściwą samoocenę, wzmacnia jego wiarę we własne możliwości, a co
        najważniejsze, buduje i umacnia pozytywną więź emocjonalną między nim a rodzicem.

        „Pomocna dłoń” przy współpracy PCK

        Szkolny Klub Wolontariatu oraz Szkolne Koło PCK w ramach ogólnopolskiej akcji ”Pomocna dłoń”
        przeprowadziły na terenie naszej szkoły kwestę w trakcie Jasełek. Za zebrane pieniądze zostały
        przygotowane paczki żywnościowe na Święta Bożego Narodzenia dla najbardziej potrzebujących
        mieszkańców Chudowa.

        Listopad 2016

        Turniej tenisa stołowego

        13 uczniów klas starszych wzięło udział w Turnieju Tenisa Stołowego. Rozgrywki odbywały się po
        zakończonych zajęciach lekcyjnych. Uczniowie miło i aktywnie spędzili czas wolny, przypominając
        sobie zasady fair-play oraz nabywając nowe umiejętności.

        Śniadanie Daje Moc

        Kolejny raz nasza szkoła wzięła udział w akcji edukacyjnej „Śniadanie Daje Moc”. Uczniowie wspólnie z
        wychowawcami przygotowali przepyszne, zdrowe i kolorowe kanapki, sałatki, koktajle a nawet
        marchewkowe i szpinakowe ciasto. Uczniowie wiedzą z czego powinno składać się pożywne, zdrowe i
        dające energii na cały dzień śniadanie. Uczniowie w tym dniu poprzebierali się za owoce i warzywa a
        pomysłowość przeszła najśmielsze oczekiwania. Uczniowie wymyślili również śmieszne rymowanki o 
        swoich ulubionych owocach i warzywach jak również komiksy przypominające 12 zasad zdrowego odżywiania.

        Międzynarodowy Dzień Tolerancji

        W naszej szkole odbyły się spotkania w klasach z pedagogiem szkolnym w ramach obchodów Dnia
        Tolerancji. Uczniowie zobaczyli ciekawą prezentację a także rozwiązywali trudną krzyżówkę. Następnie
        na podstawie analizy definicji, ustalili czy jednakowo rozumieją pojęcie tolerancji. Na koniec został
        wyświetlony film „Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji”, który stał się pretekstem do
        dyskusji o przyczynach zachowań nietolerancyjnych. Film, a także dyskusja uświadomił uczniom, że z
        dotkliwymi w skutkach zachowaniami nietolerancyjnymi można spotkać się na co dzień, a nie jedynie w
        kontaktach z ludźmi innych nacji. Celem zajęć było wywołanie autorefleksji nad skutkami naszych
        postaw oraz zrozumienie, że w relacjach z innymi istotną rolę odgrywa empatia. Została również
        przygotowana gazetka ścienna dotycząca tolerancji.

        Październik 2016

        Próbny alarm przeciwpożarowy

        Cała społeczność szkolna wzięła udział w próbnym alarmie przeciwpożarowym.

        Między nami kobietkami... - higiena okresu dojrzewania

        We współpracy z pedagogiem szkolnym zostało zorganizowane spotkanie dla dziewcząt z naszej szkoły
        (klasy 5 – 6) na temat higieny w okresie dojrzewania. W trakcie pogadanki dziewczynki zostały
        zapoznane z podstawowymi zagadnieniami z zakresu fizjologii okresu dojrzewania i podstawowymi
        zasadami higieny i dbania o siebie w tym tak trudnym a jednocześnie ważnym okresie życia.

        Międzynarodowy Dzień Mycia Rąk – pogadanki, gazetki ścienne

        W klasach oraz podczas zajęć świetlicowych zostały przeprowadzone pogadanki, z wykorzystaniem
        programów komputerowych i prezentacji multimedialnych, na temat tego jak ważne jest mycie rąk przed
        jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po powrocie z podwórka czy po zabawie ze zwierzętami. Ponadto
        na korytarzu szkolnym znajduje się gazetka na ten temat, która w obrazowy sposób przypomina dzieciom
        kiedy i jak prawidłowo należy myć ręce.

        Wieczór gier

        Przy zaangażowaniu Samorządu Uczniowskiego został zorganizowany Wieczór Gier, w którym wzięli
        udział uczniowie klas 4-6. Uczniowie miło spędzili czas, grając w przeróżne gry planszowe. Dzięki takim
        spotkaniom uczniowie mogli lepiej się poznać i oderwać od komputerów. Oprócz tego gry rozwijają
        spostrzegawczość, refleks, logiczne myślenie oraz uczą zasad fair-play.

        Wyjazd do Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (zdjęcia)

        Uczniowie klasy IV i V dzięki staraniom Urzędu Gminy Gierałtowice odwiedzili Centrum Zarządzania
        Kryzysowego w Katowicach, gdzie poznali zasady działania numeru alarmowego 112.

        Turniej piłki nożnej

        Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku".
        Organizatorem akcji był Polski Związek Piłki Nożnej a głównym sponsorem firma Tymbark. Główne 
        cele turnieju to popularyzacja aktywnego stylu życia wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie
        piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

        Szermierka

        Gościliśmy w naszej szkole zawodniczki oraz trenera z Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego.
        100% uczniów wzięło udział w spotkaniu, na którym dowiedzieli się, iż szermierka uprawiana jest w
        trzech konkurencjach: szabla, szpada oraz floret. Trener opowiedział czym różnią się poszczególne
        konkurencje szermierki. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem śledzili pokaz walki szermierczej
        w wykonaniu młodych zawodniczek. Najwięcej emocji wzbudziły walki samych uczniów, każdy chciał
        spróbować swoich sił, a niektórzy zdecydowanie mają wrodzony talent do tej dyscypliny.

        Multibieg – udział w biegu charytatywnym

        Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w biegu charytatywnym, który odbywał się na terenie Gminy
        Gierałtowice, pod hasłem Biegnę by pomóc! Do wyboru mieli dwie trasy: 2 km lub 10 km. Uczniowie
        aktywnie spędzili czas wolny jednocześnie pomagając innym.

        Wrzesień 2016

        Akcja Sprzątanie Świata

        Wszyscy uczniowie wzięli udział w 23 edycji pod hasłem „Podaj dalej... drugie życie odpadów”.
        Uczniowie z wielkim zaangażowaniem sprzątali okolicę, łącznie zbierając ponad 50 worków śmieci.
        Zwycięskie klasy wyjechały na wycieczkę do oczyszczalni ścieków w Przyszowicach.

        Spacery Nordic Walking

        Ok. 10 uczniów oraz ich rodziców wzięło udział w spacerach z kijkami Nordic Walking. Co tydzień
        pokonywali ok. 5 km dbając o swoją kondycję oraz samopoczucie. Zajęcia odbywały się przy sprzyjającej
        pogodzie. W spacerach mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy Chudowa.

        Program „Akademia Bezpiecznego Puchatka

        W roku szkolnym 2016/2017 klasa I przystąpiła do programu edukacyjnego "Klub Bezpiecznego
        Puchatka". W programie wzięło udział 100% uczniów klasy I. Celem akcji jest edukacja i poprawa
        bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole oraz wspieranie ich rozwoju. Uczniowie
        zwracają uwagę na potencjalne zagrożenia, uświadamiają sobie skutki niebezpiecznych zachowań w
        domu, szkole i na drodze.

        „Szkoła w Ruchu”

        Nasza szkoła realizuje program „Szkoła w Ruchu”, którego celem jest rozwój i upowszechnianie
        aktywności fizycznej, która w połączeniu ze zdrowym żywieniem, jest warunkiem zachowania i
        wzmacniania zdrowia na wszystkich etapach życia człowieka.

        Bieg o Puchar Wójta Gminy Gierałtowice

        17 września 2016r. na terenie zamku w Chudowie odbyły się Biegi o Puchar Wójta Gminy
        Gierałtowice, w których uczestniczyli nasi uczniowie, zajmując czołowe miejsca (I i III). Uczniowie
        bardzo chętnie biorą udział w tego typu akcjach dbając o swoją kondycję.

        Wycieczka szkolna na Kozią Górę

        Wszyscy uczniowie wzięli udział w wycieczce na Kozią Górę w okolicach Bielska – Białej. Wszyscy
        dzielnie maszerowali szlakiem górskim wraz z przewodnikiem, który opowiadał o historii miasta jak i
        atrakcjach Koziej Góry. Przypomniał również o zasadach poruszania się i zachowania w górach oraz o
        oznaczeniach szlaków górskich odpowiednimi kolorami. Po godzinie wędrówki, podziwiając przepiękne
        widoki, dotarliśmy do schroniska turystycznego pod szczytem, popularnie zwanego Stefanką. Na wielkiej
        polanie wokół schroniska uczniowie aktywnie spędzali czas, grając w piłkę i bawiąc się na placu zabaw.

        Pokazy taneczne

        W naszej szkole gościliśmy profesjonalnych tancerzy ze Szkoły Tańca Gutovskyi w Ornontowicach.
        Wszyscy uczniowie mogli zobaczyć przepiękne pokazy różnych rodzajów tańca towarzyskiego. Wspólnie
        z tancerzami uczyli się podstawowych kroków najmłodszego tańca towarzyskiego jakim jest cza-cza,
        świetnie się przy tym bawiąc. Dzięki takim spotkaniom uczniowie poznają różne dyscypliny sportowe
        zachęcające do aktywności fizycznej.

        Warsztaty dotyczące uzależnień

        Wszyscy uczniowie wzięli udział w warsztatach dotyczących uzależnień. Uczniowie podzieleni na dwie
        grupy (klasy młodsze i starsze) dowiedzieli się co to jest uzależnienie oraz jak go unikać i przed nim się
        chronić. Wiedzą jakie są skutki sięgania po używki. Dowiedzieli się również jak bezpiecznie korzystać z
        Internetu a szczególnie z portali społecznościowych.

         

        Rok szkoly 2015/2016

         

        Koordynatorzy programu:

        • mgr Anna Welke-Beker – pedagog szkolny (koordynator programu),

        • mgr Lilianna Łacheta – nauczyciel matematyki (członek zespołu programu),

        • mgr Dorota Nocoń – nauczyciel przyrody (członek zespołu programu).

         

        Zrealizowaliśmy moduł I
        BEZPIECZEŃSTWO

         


         

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Chudowie
      • 32 30 11530 tel/fax 323011531
      • ul. Szkolna 52 44-177 Chudów Poland
      • Administrator strony Danuta Bonik
  • Galeria zdjęć

      brak danych