Historia szkoły
C H U D Ó W
Zanim jednak dowiecie się czegoś o naszej Szkole, kilka słów o historii naszej miejscowości...
POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE oraz charakterystyka ziemi chudowskiej
Chudów to malownicza wioska należąca do województwa śląsko-centralnego,wchodząca w skład powiatu Gliwickiego,w gminie Gierałtowice.Pierwsza wzmianka o Chudowie pojawiła sie w kronice dziejów w 1295 roku.Obszar Chudowa wynoszący 10,57 km2 zamieszkuje ok.1360 mieszkańców. Znajduje sie we wschodniej cześci Kotliny Raciborskiej.Malowniczości dodają jej liczne zabytki oraz przyroda otaczająca ją wokół.Atrakcją wiosennych nocy jest śpiew słowika, który upodobał sobie chudowski lasek i corocznie w okresie godowym powraca.Sławę Chudowowi przyniosła pani Monika Organiściok która w 1994 roku została "Ślązaczką roku"
ZABYTKI CHUDOWA
Zamek rycerski z XVI wieku oraz spichlerz zbożowy z XVII wieku (zaliczany do zabytków klasy zerowej)Na terenie Chudowa znajdują się rózne miejsca o przeróznych nazwach takie jak:
RUSEK - mniejwięcej 1,5 km na południe od Chudowa znajduje się głeboki wąwóz, środniem którego płynie mały strumyk. Nazwa "Rusek" wywodzi się od rolu 1813. W czasie odwrotu wojsk Napoleońskich zgineło w tym miejscu bardzo dużo Rosjan (Rusów), którzy zostali tutaj pochowani.
KABOTY - Znajdują się między Chudowem a Paniówkami w miejscu, gdzie na szosie znajduje sie most. Nazwa podobno wywodzi się stąd, że w tym miejscu po I Wojnie Światowej grasowała banda, która zabierała przechodzącym ludziom ubrania.
KARMANÓWKA - Karmanówka znajduje się mniejwięcej 200m na zach.od zabudowań gospodarczych. Na teamat pochodzenia tej nazwy istnieją różne przypuszczenia. Podobno kiedyś w tym miejscu stawiano kramy (stragany) i stąd wywodzi się owa nazwa. Na potwierdzenie tego można dodoać, że w pobliżu karmanówki stał kościół, który miał zostać spalony przez Szwedów.
FLORKOWA GÓRKA - Wzniesienie znajdujące się przy gospodarstwie zmarłego Floriana Siedlaczek.
MACHOWE - Ziemie leżące na półn.-wsch. od Chudowa po prawej stronie szosy. Nazwa pochodzi od nazwisk Macha.
RYNEK - środek Chudowa, skrzyżowanie ulic Dworcowej i Wodnej. Nosi nazwę tak samo "Gęsi Rynek", gdyż w dawniejszych czasach gromadziły się tam gęsi.
informacji zaczerpnięto z Kroniki szkolnej.
HISTORIA SZKOŁY
W 1828 roku zbudowano w Chudowie z ciosanego drewna pierwszą szkołe w której uczyli nauczyciele z pobliskich miejscowości.
Już w 1872 roku wybudowano w Chudowie murowaną czteroklasową szkołę do której uczęszczało ok.27 uczniów.Do dnia dzisiejszego zachowały się życiorysy tych uczniów potwierdzone przez ówczesnego kierownika szkoły.Własnoręcznie napisane życiorysy należały do uczniów z roczników 1859 i 1860.
W związku ze zwiększającą się liczbą uczniów rozpoczęto budowę nowej szkoły,którą ukończono w styczniu 1949 roku.
Inauguracja nowego roku szkolnego 1949/50 dla 138 uczniów odbyła się już w nowym budynku szkolnym.
W 1989 r szkoła obchodziła 40-lecia istnienia a jednocześnie odbyła się uroczystość nadania szkole imienia prof.Witolda Budryka
W 1998 roku szkoła została wyremontowana i zmodernizowana.
Rok 2001 to zakończenie budowy sali gimnastycznej i łącznika. Sala gimnastyczna ma 24m długości i 17m szerokości, posiada boiska do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki. Jest sporo miejsca do gry a utrzymane w zielonkawej tonacji pullplastikowe podłoże daje dobrą przyczepność. Ogromnym plusem bez wątpienia są kameralne, chowane trybuny.Obok sali gimnastycznej w tak zwanym łączniku znajdują się szatnie dla dziewcząt i chłopców z natryskami i ubikacjami oraz gabinet nauczyciela wychowania fizycznego wraz z zapleczem na sprzęt.
W łączniku na I piętrze natomiast mieści sie gabinet dyrektora z sekretariatem , pokój nauczycielski, sala języków obcych sala komputerowa oraz biblioteka wraz z czytelnią.
Wokół szkoły znajduje się nowoczesny kompleks boisk wraz z bieżnią, widownią i ogródkiem zabaw dla przeszkolaków.