• Kształcenie na odległość.

        •  

           

          Witam serdecznie!

           

          W związku z prowadzeniem kształcenia na odległość, proszę aby codziennie zaglądać w zakładkę PEDAGOGA.
          Będę zamieszczała materiały pomocnicze dla młodszych i starszych, które w kreatywny sposób pomogą w ćwiczeniu ogólnorozwojowym. Będą to ćwiczenia: ogólnej sprawności manualnej, ćwiczenia słuchowe, wzrokowe, pamięci i uwagi. Zadania i ćwiczenia ortograficzne.

           

          Życzę Wam Drodzy rodzice i dzieci zdrówka, energii, radości i wytrwałości. 

           

          Jestem dostępna dla Was na e-dzienniku oraz  pod numerem telefonu 724204493

           

          Pozdrawiam 

           

          Ruszyły dyżury telefoniczne  pracowników PPP w dni robocze w godz. 8.00-13.00.

          Każdy  z Rodziców lub uczniów może porozmawiać bezpośrednio z pracownikiem Poradni pod nr tel: 32 235 14 76, 505 691 029.

           


           

          Opracowania skierowane do rodziców:

          https://www.youtube.com/watch?v=T2jKALI0v_A

          https://www.wykop.pl/link/5413137/bajka-o-wirusie-bajka-o-koronawirusie-zostanwdomu/

          https://bit.ly/artyscidladziecikoronawirus

          https://dziecisawazne.pl/

          https://dziecisawazne.pl/wychowanie/

           


           

          Zachęcam do wykonywania ćwiczeń, zadań, zabaw yes. Ćwiczenia dla młodszych i starszych.

          1.W podanym niżej wierszyku wyszukaj wyrazy z „ó” niewymiennym.

          Ma mnie królik, lód, wiewiórka
          wróbel, żółw i przepiórka.
          Sypiam w łóżku, śpiewam w chórze,
          wdrapię się na każde wzgórze .
          Zawsze bywam u królowej.
          Czym ja jestem?
          Kto odpowie ?

          2. Od podanych rzeczowników utwórz nowe rzeczowniki , tak aby kończyły się na „ówka”:

          klasa – klasówka 
          maj - …………......
          motor - ……….....
          podkowa - ……....
          mak - ……….....….
          żagiel - ……....…..
          lody  - ………....…

           

          3.Popraw zadania i przepisz je na kartkę. 

          Kominiarz czyści zupę. 
          Kierowca prowadzi deskę.
          Kucharz gotuje komin.   
          Stolarz hebluje samochód.

           

          4. Uzupełnij wolne miejsca wyrazem „jeż”           

           Idzie …. .       Nie łap …… .        Zwróć wolność ….. .        Nie baw się z …..         Idź sobie dalej ……. !

           

          5. Podaję Wam propozycję ćwiczeń usprawniające mięśnie dłoni i palców – wykonajcie kilka ćwiczeń każdego dnia  

          • Zwijanie włóczki
          • Bazgranie kredką na papierze
          • Ugniatanie papierowych kul, rzucanie nimi
          • Rysowanie kół na zmianę prawą i lewą ręką
          • Wydzieranie, wycinanie
          • Rysowanie, malowanie ruchami poziomymi, pionowymi, falistymi, okrężnymi
          • Odwzorowywanie, obrysowywanie, kalkowanie, stemplowanie
          • Kopiowanie bez odrywania ręki
          • Układanki klockowe, wtyczkowe z zachowaniem stopniowania trudności na wzorze, według wzoru i bez wzoru
          • Nawlekanie koralików, przewlekanie sznurków przez otworki
          • Ściskanie piłeczek

           

          6. W każdym z wyrazów poniżej zmień jedną literę tak, żeby powstało nowe, sensowne słowo.

          • prym, piec, wanna, ramowy, jest, kozik,
          • kres, karta, rano, szala, granit, flaga.

           


           

          7. Przygotwałam dla Was bajkę relaksacyjną smileyPoproście  rodziców o przeczytanie, a Wy w tym czasie się odprężcie i uspokójcie. 

           

          Drodzy rodzice przed opowiadaniem bajki  wprowadzcie dziecko w stan rozluźnienia, mówiąc: teraz posłuchamy bajeczki, usiądź wygodnie, jeszcze wygodniej, posłuchaj swego oddechu, możesz przymknąć oczy, wszystkie dźwięki oddalają się. Osoba opowiadająca bajkę relaksacyjną sama musi być odprężona, nie może odczuwać napięcia. Musi wyrównać swój oddech i rytmicznie, cichym głosem podawać tekst. Przerwy powinny być tak długie, jak wypowiadana myśl.

           

          Mały kotek samotnie wracał ze szkoły. Ciągnął łapkę za łapką wolno, jakby ospale. Był smutny, nic go nie cieszyło, czuł się bardzo nieswojo. Niechętnie prychał na inne przechodzące obok zwierzęta. Nagle nadleciał malutki motylek i nad samym nosem kotka zrobił okrążenia, jedno, drugie, trzecie. Chyba mi się przygląda – pomyślał kotek i łapką próbował odgonić motylka. Ale ten wcale nie odlatywał, tylko krążył, krążył i jak samolot kreślił znaki w powietrzu. Kotek patrzył i patrzył, jak zaczarowany, w piękny lot motyla. A ten wzbił się wyżej, jakby chciał dolecieć do słońca, i nagle znikł mu z oczu za wysokim ogrodzeniem. Zaciekawiony kotek zbliżył się do płotu, wdrapał się po deskach i znalazł się w ogrodzie. Rozejrzał się dookoła. Było tam tak pięknie, rosły wysokie owocowe drzewa sięgające koronami do nieba, a małe krzaczki, jakby przy nich przycupnięte, trzymały się ich jak maminej spódnicy. Rosły też kolorowe kwiaty, które jak dywan pokrywały cały ogród. Kotek poczuł zapach ziemi, kwiatów, krzewów i drzew. Pociągnął mocno noskiem i zapach jak fala, jakby ramionami, objął go. Kotek położył się na trawie i oddychał miarowo, równo i spokojnie. Przetarł oczy, podłożył łapki pod głowę, wyciągnął całe ciałko, było mu bardzo wygodnie. Leżał teraz i odpoczywał. Poczuł senność. Słonko wysyłało swe promyki na ziemię, by pogłaskały każdy kwiatek, każdy listek i każdą roślinkę. Kotek poczuł przyjemny dotyk ciepłych promieni. Zamknął oczy. A promyczki jeden po drugim głaskały go, przyjemnie ogrzewając. Po chwili pojawił się delikatny wiaterek, który kołysał listki i gałęzie, jakby do snu. Pochylił się nad kotkiem i też go kołysał, trzymając w swoich ramionach. Kotek poczuł, jak wiaterek przesuwając się teraz po nim od głowy do łap, do pazurków samych, z wolna uwalnia go od smutków,  i jeszcze raz, i jeszcze delikatnie przesuwając się od głowy w dół ciałka, zabiera z sobą całe niezadowolenie. Kotek poczuł się tak dobrze, poczuł się spokojny, jakby obmyty ze wszystkich swoich dużych i małych zmartwień. Otworzył wolno oczka i popatrzył na chmurki, które płynęły po niebie, nie spiesząc się, leniwie, nie przeganiając się, zgodnie. Płynęły i płynęły, a wiatr wolno je popychał. Kotkowi było tak dobrze. Nagle jedna mała kropelka spadła mu na nos. Co to ? - zdziwił się. Rozejrzał się dookoła i zobaczył, jak kwiatki wyciągają swoje małe główki do kropli deszczu, zupełnie jak on pyszczek do miseczki z mlekiem. Usiadł na trawie. Przeciągnął się. Kropelki deszczu wolno, lecz miarowo spadały na spragnione roślinki. Wraz z tym delikatnym deszczem wróciła mu siła. Wstał, otrząsnął futerko, uśmiechnął się do siebie zadowolony. Pora iść do domu - pomyślał. Ale dziwną przeżyłem przygodę w tym ogrodzie, gdzie przyprowadził mnie motylek. Wrócę tu jeszcze - obiecał sobie - tu jest tak pięknie i spokojnie. Wyprężył się do skoku i jednym zamachem przeskoczył płot. Radośnie machając ogonem, wracał do domu.

           


           

          8. Ćwiczenia na koncentrację uwagi - POWODZENIA wink

           

          Żonglowanie: wystarczą dwie lub trzy piłeczki (zamiast piłek mogą być zwinięte w kłębek skarpetki lub woreczki z grochem), by móc bardzo efektywnie trenować zarówno wzrok (widzenie peryferyjne), jak i umysł. Przerzucając piłeczki nasze półkule współpracują i synchronizują swoją pracę, co w efekcie przyczynia się do budowy nowych połączeń między nimi, a to, jak już wiemy, w sposób naturalny wspomaga jakość pracy mózgu.

           

          Wymyślane historyjki - osoba dorosła rozpoczyna opowiadanie bajki jednym zdaniem. Kolejne zdanie dopowiada dziecko. Ważne, żeby każde następne zdanie było kontynuacją poprzedniego, aby historyjka była spójna. Żeby było ciekawiej, bajkę możemy rysować w trakcie opowiadania. Dziecko będzie bardziej skupione i zaciekawione grą.

           

          Zapamiętywanie - podajemy dziecku listę 10 rzeczowników i polecamy, by z naszej listy zapamiętało wszystkie pojazdy/owoce/kolory itp. Takie ćwiczenie doskonale kształtuje również pamięć słuchową dziecka oraz umiejętność kategoryzjacji.

           

          "Detektyw" - ćwiczenie, w którym musimy przygotować obrazek lub zdjęcie i kilka pytań do niego (np.do zdjęcia zrobionego w restauracji możemy podać pytania:ile jest stolików w restauracji na zdjęciu, ile osób na zdjęciu ma brązowe włosy itp.). Dziecko przygląda się zdjęciu przez minutę i stara się zapamiętać jak najwięcej szczegółów, następnie odwracamy obrazek i zadajemy pytania.

           

          Wszelkie gry: planszowe, karciane, szachy, warcaby - jak najbardziej wskazane. Rozwijają dzieci w wielu aspektach, są doskonałym ćwiczeniem pamięci i koncentracji. Pobudzają wyobraźnię dzieci, koordynację wzrokowo - ruchową, myślenie, wzbogacają słownictwo.


           

          9. Ćwiczenia doskonalące umiejętności ortograficzne 

           

          Dyktanda online to doskonały sposób nauki połączony z zabawą. Jeżeli lubisz spędzać czas przy komputerze, a jednocześnie chcesz w praktyce sprawdzić lub doskonalić swoje umiejętności to rozwiązywanie elektronicznych dyktand z pewnością bardzo Cię zainteresuje. Dzięki daktandom możesz sprawdzić swoje umiejętności praktycznego stosowania zasad pisowni. Wybierz zakres ćwiczenia i przekonaj się czy uda Ci się bezbłędnie napisać dyktando.

          Dyktanda online - bezpłatna aplikacja do ćwiczenia dyaktand dla klas od 1 do 8! oraz doskoalenie zajnomości zasad ortograficznych.

          • http://bystredziecko.pl/dyktanda-graficzne-dla-dzieci-matematyka/

          Dyktanda graficzne - zadania polegające na wypełnieniu kratkowanej planszy według określonego schematu, no. według współrzędnych, czy też wyników działań matematycznych. 

           


           

          10. Na początek przeczytajcie wiersz autorstwa Krystyny Paranowskiej – Różewskiej p.t.”Pisanki”:
           

          Pisanki, pisanki, jajka malowane,

          Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek.

          Pisanki, pisanki, jajka kolorowe,

          Na nich malowane bajki pisankowe:

          Na jednej kogucik, a na drugiej słońce,

          Śmieją się z trzeciej laleczki tańczące,

          Na czwartej kwiatuszki, a na piątej gwiazdki,

          Na każdej pisance piękne opowiastki.

           

          Odpowiedzcie na pytania:

          – czym są pisanki?

          – ile pisanek było w wierszu?

          – jak były one ozdobione?

           

          Narysujcie pisanki z naszego wiersza.

           

          „Domisie i Wielkanocna przygoda”- zobaczcie sobie bajkę wink

          https://vod.tvp.pl/video/domisie,wielkanocna-przygoda,10417796


           

          11. Dzisiaj link do strony z kreatywnymi zabawami dla dzieci.

           

           

          12. Witajcie :-) Kolejna propozycja ćwiczeń dla Was
           
           
           

           


           

          13. W tym tygodniu proponuję Wam zastosować odpowienie ćwiczenia, zadania, które pomogą Wam rozwinąć kreatywność.  Ważne jest to by, były stosowane systematycznie. 

          Ćwiczenia rozgrzewkowe

          Odpowiednio przygotowana rozgrzewka twórcza wpływa pozytywnie na umiejętność myślenia dywergencyjnego.

          „Inne znaczenia skrótów”
          Zadanie polega na tym, żeby wymyślić zupełnie nowe i zabawne znaczenia istniejących skrótów, ale tak, by określały one istotne cechy danej klasy, szkoły. Przykładowe skróty: PCK, ZHP, PKA, PZU, USA, PKP, PKO, BHP, ONZ.

          „Jaka może być cena?”
          Proszę  o wymyślenie jak największej liczby odpowiedzi na określone pytania, przy czym odpowiedzi mogą mieć zarówno formę przymiotników, jak i rzeczowników. Przykładowe pytania:

          • Jaka może być cena? ( np. niska, promocyjna, umowna)
          • Jaka może być siatka? (szpiegowska, wędkarska, na zakupy)
          • Jakie mogą być drogi? (kręte, proste, dojścia, życia)
          • Jaka może być góra? (wysoka, pieniędzy, kłopotów)

           

          „Nowe zastosowania”

          Proszę o wymyślenie jak największej liczby niezwykłych zastosowań zwyczajnych przedmiotów:

          • pustych foremek po jajkach,
          • słoików po dżemie,
          • wykałaczek,
          • zakrzywionych gwoździ.

           

          Ćwiczenia usprawniające myślenie pytajne

          Myślenie pytajne wiąże się z rozwiązywaniem problemów i rozstrzyganiem pytań, które można określić jako myślenie problemowe.

          Wśród zdolności myślenia pytajnego wyróżniamy:

           

          „Dostrzeganie problemów”
          Dokończ zdanie: „Dziwi mnie…” na 50 różnych sposobów. Zastanów się, co dziwi Cię w szkole, w domu, w ludziach, w przyrodzie itp. To zadanie może początkowo wydać się czasochłonne, trudne, mozolne, ale mimo to warto wykonać je do końca.
          Istotne jest zwrócenie uwagi, że to, co nas dziwi, nie zawsze jest tożsame z tym, czego nie rozumiemy.

          „Formułowanie pytań”

          Wymyśl, jak najwięcej różnych (standardowych i niebanalnych) pytań do następujących zagadnień:

          • Co jest interesującego w kapuście? Kaloryferze? Króliku? Gąbce?
          • Jakich pytań nikt nie wymyślił jeszcze przed Tobą?
          • Jakie pytania zadałaby zebra, gdyby zobaczyła żubra z Puszczy Białowieskiej?
          • Jakie pytania zechcesz zadać, słysząc zdanie: „I szła tak polną drogą w drogich butach na koturnach”?

           

          „Redefiniowanie problemów”
          Stwórz kilka zabawnych, odkrywczych definicji następujących słów: matematyka, deser, ból głowy, elementarz, tramwaj, złodziej, pieniądze, klasówka. Przykład: sen – zbyt krótki proces zakończony dźwiękiem budzika.

          Ćwiczenia usprawniające myślenie kombinatoryczne

          Kombinowanie to łączenie, kojarzenie różnych pomysłów, rzeczy, idei. Wymaga dużego zasobu wiedzy, zdolności kojarzenia informacji z różnych dziedzin, co w efekcie może prowadzić do tworzenia wartościowych skojarzeń, pomysłów.

           

           „Najciekawsza historia”
          Ułóż jak najciekawszą historię:

          • używając wszystkich wyrazów z zestawu: rekin, biegać, poduszka, zdjęcie, wypożyczyć, ananas, lornetka, fioletowy, szybko, jechać, samochód, strzelać, drapać, publiczny, drzewo lub
          • w której wszystkie słowa zaczynają się na tę samą literę, np. p, z, i lub
          • ze słów zaczynających się na kolejne litery alfabetu (od a do z).

           

          „Wspólne cechy”
          Wskaż minimum 10 wspólnych cech, zastosowań itp. dla poniższych par przedmiotów. Zadbaj o to, aby Twoje pomysły były realne:

          • obcęgi i firanki,
          • szpadel i taśma klejąca,
          • mikroskop i nożyczki do paznokci,
          • zapalniczka i żelazko,
          • gitara i samochód.

           

          „Tribondy”
          Podaj słowo, które kojarzy się z trzema podanymi wyrazami (np. mikrofalówka – rzeka – dźwięk, odpowiedź: fala):

          • dziewczyna – starzec – cynamon,
          • łza – woda – deszcz,
          • dentysta – stolarz – nafciarz,
          • kret – zaułek – strzał,
          • ceramiczna – grzewcza – gipsowa,
          • samolot – wycieczka – telewizor

           

          Ćwiczenia usprawniające myślenie transformacyjne

          Transformacje to operacje myślenia polegające na przekształcaniu wybranych właściwości jakiegoś przedmiotu, procesu lub stanu rzeczy i osiąganiu w rezultacie nowego zmienionego przedmiotu, procesu czy stanu rzeczy.

          „Ulepszanie rzeczy”

          Podaj jak najwięcej pomysłów w odpowiedzi na pytania:

          • Co byłoby szczęśliwsze, gdyby było większe?
          • Co byłoby mądrzejsze, gdyby było wolniejsze?
          • Co byłoby bardziej twórcze, gdyby było bardziej czerwone?


          „Opowiadanie z tytułów”

          Dajemy dziecku  jednego egzemplarza gazety codziennej lub czasopisma (np. czasopisma plotkarskie) pełne sensacyjnych tytułów. Dziecko  przeglądają gazety, śledząc tytuły artykułów wydrukowane dużymi literami, a także nagłówki i podtytuły. Zadanie polega na ułożeniu jakiejś sensownej opowieści z samych tytułów lub ich fragmentów. Dopuszczalne jest dopisywanie drobnych uzupełnień oraz przekształceń form gramatycznych tytułów w poszukiwaniu oryginalnej całości.


          Jeżeli zdarza Ci się robić błędy ortograficzne to zamieszczone tu informacje z pewnością okażą się dla Ciebie przydatne. Zebrane w jedno miejsce zasady ortograficzne pozwolą na szybką i skuteczną naukę

           

          14. Ortografia obrazkowa - zasady pisowni ó

          Dzień dobry, moi drodzy.
          Chciałabym abyśmy powtórzyli zasady ortograficzne, zaczniemy od zasady pisowni wyrazów z „Ó” .

          Kliknij w poniższy link:

          https://www.youtube.com/watch?v=n2ajdxD_0oY

          https://www.youtube.com/watch?v=4juFxcim1D8

          https://www.youtube.com/watch?v=_g-RJxh9h5w

           

          Zachęcam Was bardzo do wykonania ćwiczeń –

          Czas na zabawę i naukę w jednym. Kliknij w poniższy link:

          https://wordwall.net/pl/resource/808610/polski/zasady-pisowni-wyrazów-z-ó

           

                       

                  


          15. Dzisiaj przyjrzymy się zasadą pisowni wyrazów z "U". 

           

          Zachęcam Was do skorzystania  ze stronek internetowych, po to abyście  się przekonali, że ortografii możemy uczyć się w sposób przyjemny i wesoły:

          https://www.youtube.com/watch?v=BdsR8a-uedE

          https://www.youtube.com/watch?v=JewN-N3sgFA

          https://www.youtube.com/watch?v=ofhymKgLbF0

           

          Pod spodem parę ćwiczeń na powtórzenie i utrwalenie Waszej ortograficznej wiedzy na temat "Ó" i "U".


           

          16. Kolejna porcja materiałów, a tym razem przypomnijmy sobie zasady pisowni wyrazów z "Rz" i "ż". 

           

           

           

          Ćwiczymy wyrazy z rz i ż

          Ćwiczenia edukacyjne pomogą Wam opanować zasady polskiej ortografii. Zapraszam do inspirującej i pouczającej zabawy z nauką. 

           

           

           

           

          Życzę powodzenia w przyswajaniu wiedzy.

          Po zakończeniu nauki możesz sprawdzić swoje umiejętności wybierając ćwiczenia zamieszczne na poniższych stronkach:

           

          https://zdobywcywiedzy.pl/platforma/kursy/687/wyrazy-z-rz

           

          https://www.dyktanda.net/zasady-pisowni/pisownia-rz.php

           

          https://wordwall.net/pl-pl/community/dyktando-z-rz-i-%C5%BC

           

           

           

           

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Chudowie
      • 32 30 11530 tel/fax 323011531
      • ul. Szkolna 52 44-177 Chudów Poland
      • Administrator strony Danuta Bonik
  • Galeria zdjęć

      brak danych