Drugiego grudnia 2024 roku klasa ósma wraz z nauczycielami pojechała do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Na początki przeszliśmy tunelem, gdzie z głosików usłyszeliśmy nazwiska osób zamordowanych w obozie. Następnie udaliśmy do głównej bramy, na której widniał napis: Arbeit macht frei”, czyli praca czyni wolnym.
Na początku zwiedzania muzeum zobaczyliśmy plac, gdzie więźniowie mieli apel trwający niekiedy kilka godzin. Udaliśmy się do pomieszczeń, w których umieszczono kilka obrazów przedstawiających życie w obozie, oraz portrety niektórych więźniów.
Zobaczyliśmy płot elektryczny otaczający Auschwitz. Później Następnie udaliśmy się do pomieszczenia, w którym mogliśmy zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak; okulary, buty, łyżki, walizki, talerze, ubrania oraz zdjęcia. Zapoznaliśmy się z historią o doktorze Mengele, który przeprowadzał okrutne eksperymenty na dzieciach – szczególnie na bliźniakach. Udaliśmy się również do krematorium, tam w milczeniu zobaczyliśmy okrucieństwo człowieka.
Kolejnym miejscem zwiedzania była Brzezinka. Tam zobaczyliśmy baraki, tory. Na koniec zwiedziliśmy jeden barak, w którym przebywali kiedyś mężczyźni.
Była to niezwykła lekcja historii. Pamiętajmy, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Musimy o tych tragicznych wydarzeniach pamiętać po to, by nigdy się one nie powtórzyły.